Ekumenia

Koreańskie Kościoły apelują o pokojowe środki przezwyciężenia obecnego kryzysu na Półwyspie Koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 14:45
W obliczu szybko rosnących napięć na Półwyspie Koreańskim w ciągu ostatnich kilku tygodni Narodowa Rada Kościołów  Korei wydała oświadczenie zatytułowane „Nadzieja dla Półwyspu Koreańskiego, który opuści żar wojny, aby mógł współistnieć z ciepłym powiewem pokoju”.


Oświadczenie rozpoczyna się spostrzeżeniem, że rok 2023 rozpoczął się w środku kryzysu wojny nuklearnej na Półwyspie Koreańskim. „Trójstronna współpraca wojskowa między Koreą Południową, Stanami Zjednoczonymi i Japonią została wzmocniona w nowym porządku międzynarodowym zimnej wojny” – czytamy w angielskim tłumaczeniu oświadczenia. „W odpowiedzi na tę współpracę prowokacje wojskowe Korei Północnej nadal potępiają współpracę wojskową Korei Południowej, USA i Japonii”.

Komunikat wzywa władze Korei Południowej i Północnej do natychmiastowego zaprzestania taktyki eskalacji zagrożenia wojną nuklearną na Półwyspie Koreańskim.

„Nawet po niepowodzeniu szczytu Korea Północna-Stany Zjednoczone w Hanoi w 2019 r. Korea Południowa i Północna dołożyły starań, aby utrzymać pokój na Półwyspie Koreańskim, jednocześnie minimalizując napięcia militarne” – czytamy w tekście. „W obecnym kryzysie żądamy, aby obie Koree poszukiwały pokojowego podejścia w celu przywrócenia wzajemnego zaufania poprzez dialog i dążenia do wspólnego bezpieczeństwa i współistnienia”.
W 2023 roku przypada 70. rocznica podpisania rozejmu, który zakończył działania wojenne w wojnie koreańskiej. Jednakże jak zauważa dyrektor ds. międzynarodowych Światowej Rady Kościołów Peter Prove, „Wojna nigdy nie została oficjalnie zakończona. Po 70 latach brak zamknięcia tego krwawego i wyniszczającego konfliktu historycznego nadal udaremnia wysiłki zmierzające do rozwiązania obecnych, bardzo odmiennych okoliczności na Półwyspie”. ŚRK od dawna wspiera działania Narodowej Rady Kościołów Korei na rzecz traktatu pokojowego, który zastąpi porozumienie o zawieszeniu broni i poprawi warunki polityczne dialogu między Koreą Południową i Północną.

Podkreślając stanowisko wyrażone w oświadczeniu NRKK, Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów ks. prof. dr Jerry Pillay stwierdził, że „Dialog i negocjacje to jedyna realna droga do rozwiązania obecnego kryzysu na Półwyspie Koreańskim i osiągnięcia trwałego pokoju w regionie”.

Jak czytamy w oświadczeniu NRKK: „Powinniśmy działać na rzecz Półwyspu Koreańskiego, który swobodnie wieje ciepłym wiatrem pokoju”.


oikoumene.org

Zobacz więcej na temat: wiara