Ekumenia

Ataki muzułmańskich ekstremistów niszczą kościoły w Nigerii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 07:00
Dziesiątki członków kościołów baptystów zginęło w stanie Plateau podczas przekształcania sali kultu w meczet.Przywódca wyznania powiedział, że niedawne ataki muzułmańskich ekstremistów na obszarze środkowej Nigerii spowodowały śmierć kilkudziesięciu osób i zamknięcie 10 kościołów baptystów, w tym jednego obecnie używanego jako meczet.

Ataki przeprowadzone przez pasterzy Fulani i innych terrorystów w hrabstwie Mangu w stanie Plateau obejmowały atak na jedną z wiosek, w wyniku którego zginęło 24 chrześcijan, powiedział przewodniczący Konferencji Baptystów w Plateau, Koeleh Kelvin Salih. Naloty wypędziły 500 członków kościoła z 10 wiosek i doprowadziły do ​​zamknięcia kościoła baptystów w każdej społeczności – dodał.

„Jedno z miejsc kultu w dotkniętych społecznościach chrześcijańskich zostało przekształcone w meczet przez muzułmańskich pasterzy Fulani, którzy przejęli trzy społeczności” – powiedział pastor Saleh w rozmowie z Christian Daily International-Morning Star News.
Pastor Saleh powiedział, że atak pasterzy we wsi Kantoma 16 maja spowodował rzeź 24 członków kościoła baptystów Bethel, w tym pastora Mangmwosa Tangshaka Daniela, a dziewięciu członków kościoła baptystów w wiosce Jwak Maitumbi.

„Smutne jest to, że nie mieliśmy gdzie pochować zwłok członków naszego kościoła zabitych w ataku w Kantomie, więc zwłoki wrzucano do dołu górniczego” – powiedział.

Urzędnicy obawiali się, że pochowanie tak wielu okaleczonych ciał doprowadzi do dalszych zagrożeń dla bezpieczeństwa, dlatego przywódca kościoła zorganizował masowy pochówek w sąsiedniej okolicy – ​​powiedział.

„Wynegocjowano porozumienie ze społecznością Mararaban Kantoma, która należy do innego obszaru samorządu lokalnego, w sprawie pochowania tam ciał” – powiedział pastor Saleh. „Nikt nie był gotowy oddać dla takich swojej ziemi swojej ziemi, bo faktycznie ciała zaśmiecały ziemię od rana do wieczora, więc kiedy przeszukano i znaleziono kopalnię, wynegocjowano z gminą porozumienie w sprawie wepchnięcia ciał do kopalni .”

Pochówek zwłok pastora Daniela odbył się później oddzielnie, „aby można było je wykorzystać jako kontakt jego rodziny z innymi rodzinami, które nie miały możliwości zapewnienia swoim bliskim chrześcijańskich obrzędów pochówku, ponieważ zostali po prostu zepchnięci do kopalni” – powiedział.

„Masowy pochówek odbył się pod ścisłym nadzorem bezpieczeństwa. To o tyle żałosne, że podczas pochówku muzułmańscy pasterze Fulani strzelali do chrześcijan w miejscu pochówku” – dodał. „Pomogła obecność funkcjonariuszy policji, którzy byli na miejscu pochówku, ponieważ oni również oddali strzały ostrzegawcze, co powstrzymało ataki pasterzy”.
Pastor Saleh powiedział, że pochówek odbył się w pośpiechu ze względu na strzelaninę do pasterzy.

„Chrześcijanie tam wiele stracili; kościół został zniszczony, a w Kantomie nie stoi ani jeden dom – wszystkie domy chrześcijan zostały zniszczone” – powiedział. „To jedna ze wspólnot, w której mieliśmy największy kościół baptystów. Ruiny gminy przejęli pasterze, którzy obecnie wykorzystują to miejsce do wypasu bydła.”

Dodał, że pasterze kradli także okna i drzwi ze zniszczonych domów.

„Sytuacja w Kantomie jest straszna. Chrześcijanie, którzy przeżyli ataki, nie mają dokąd wrócić” – powiedział. „Kilku chrześcijanom, którzy próbowali tam wrócić, aby ocalić wszystko, co znaleźli w zniszczonych domach, musieli towarzyszyć agenci bezpieczeństwa. I uczynili to w pośpiechu.”

W towarzystwie agentów bezpieczeństwa pastor Salih i inni przywódcy chrześcijańscy odwiedzili dotknięte obszary i odkryli, że pasterze Fulani przejęli trzy wspólnoty chrześcijańskie – powiedział.

„W rzeczywistości jeden z budynków kościelnych, który służył jako sala kultu chrześcijan, został przekształcony w meczet” – powiedział.
Wyzwanie humanitarne
Ataki stworzyły poważne wyzwanie humanitarne, polegające na zaspokojeniu potrzeb członków kościoła rozproszonych po innych obszarach.

„Odbyliśmy nadzwyczajne spotkanie Konferencji Baptystów w Plateau, aby ustalić, w jaki sposób będziemy mogli dotrzeć do wysiedlonych chrześcijan” – powiedział pastor Saleh. „W tej chwili inne, nienaruszone kościoły przyjęły wysiedlonych chrześcijan, a niektóre rodziny i gospodarstwa domowe przyjmują ich”.

Powiedział, że denominacja organizuje w kościołach zbiórki funduszy na rzecz wysiedleńców.

„Musieliśmy to zrobić, ponieważ większość ofiar uciekła z niczym poza życiem” – powiedział pastor Saleh. „W tej chwili w Jos około 75 rodzin przyjmuje w swoich domach wysiedlonych członków z dotkniętych społeczności. Opieką objętych jest około 200 wysiedleńców”.

Kościoły baptystów zebrały także 2 miliony nair (2220 dolarów), które wraz z darem w wysokości 1 miliona nair (1110 dolarów) zostały wykorzystane na zakup żywności, koców i mat dla ponad 100 wysiedleńców w mieście Mangu i innych obszarach.

„My również tam pojechaliśmy i przekazaliśmy im żywność i odzież” – powiedział.

Inny ośrodek dla wysiedlonych członków baptystów w mieście Barkin Ladi zapewnia pomoc 35 rodzinom – powiedział.

„W Pankshin sytuacja jest naprawdę żałosna – wysiedleni musieli przenieść się do schronisk w Federal College of Education” – powiedział pastor Saleh.

Wśród 78 wysiedlonych tam osób znajdują się członkowie innych wyznań, takich jak Kościół Chrystusa w Narodów (COCIN) i Zgromadzenia Boże.
„Chrześcijanie w Pankshin to ci, którzy zostali wysiedleni z osi obszarów Wokshina, Panyam i Gindiri” – powiedział, dodając, że w tamtejszym obozie przebywa 44 dzieci. „Potrzebują żywności, odzieży, środków medycznych i leków. Potrzeby są ogromne, bo zebrane 3 miliony nair to kropla wody w oceanie. Wzywamy pełne entuzjazmu osoby z całego świata, aby przyszły i nam pomogły. Smutna rzeczywistość jest taka, że ​​żadna instytucja rządowa w żaden sposób nie pomogła tym ludziom”.

Wysiedleni mają nadzieję wrócić do swoich społeczności i odbudować swoje domy, do czego będą potrzebować blachodachówek i innych materiałów, ale to zależy od tego, czy rząd będzie w stanie przywrócić bezpieczne środowisko życia – powiedział.

„Nigdy jako Kościół nie mieliśmy tak źle w stanie Plateau” – powiedział pastor Saleh. „Obecne ataki na społeczności wiejskie w stanie Plateau ogromnie dotknęły kościół baptystów”.

Według raportu Open Doors 2024 World Watch List (WWL) od 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. Nigeria pozostaje najbardziej śmiercionośnym miejscem na świecie dla naśladowania Chrystusa. W Nigerii doszło także do większej liczby porwań chrześcijan niż w jakimkolwiek innym kraju – było ich 3300.

Według raportu Nigeria była także trzecim krajem pod względem liczby ataków na kościoły i inne budynki chrześcijańskie, takie jak szpitale, szkoły i cmentarze (750).

W rankingu WWL 2024 krajów, w których najtrudniej być chrześcijaninem, Nigeria, podobnie jak rok wcześniej, znalazła się na 6. miejscu.

Liczący w milionach w Nigerii i Sahelu Fulani, w większości muzułmańscy, składają się z setek klanów o różnych rodowodach, które nie mają ekstremistycznych poglądów, ale niektórzy Fulani rzeczywiście wyznają radykalną ideologię islamistyczną, czyli Ogólnopartyjną Grupę Parlamentarną Wielkiej Brytanii na rzecz Wolności Międzynarodowej lub Wiara (APPG) odnotowana w raporcie za rok 2020.

„Przyjmują strategię porównywalną do strategii Boko Haram i ISWAP i wykazują wyraźny zamiar obrania za cel chrześcijan i silnych symboli tożsamości chrześcijańskiej” – stwierdza raport APPG.

Chrześcijańscy przywódcy w Nigerii oświadczyli, że wierzą, że ataki pasterzy na wspólnoty chrześcijańskie w środkowym pasie Nigerii są inspirowane ich chęcią siłowego przejęcia ziem chrześcijan i narzucenia islamu, ponieważ pustynnienie utrudnia im utrzymanie stąd.

Ewangelical Focus

Zobacz więcej na temat: wiara