Powieści na antenie

Dziedziczki Soplicowa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 06:00
W ciągu dwóch wieków swej historii modrzewiowy dwór w Czombrowie był świadkiem przemarszu wojsk napoleońskich, szlacheckich zajazdów, powstań i dwóch wojen światowych.
Audio
Książkę Dziedziczki Soplicowa czyta na antenie Jedynki Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Książkę "Dziedziczki Soplicowa" czyta na antenie Jedynki Teresa Budzisz-KrzyżanowskaFoto: Wojciech Kusiński PR S.A.

fot.
fot. Wydawnictwo Muza

Ocalone dawne dworskie archiwum oraz rekonstrukcja wydarzeń na podstawie rodzinnych archiwaliów pozwoliły odtworzyć życie codzienne w dworze szlacheckim na przestrzeni kilku stuleci. Historię majątku poznajemy poprzez losy trzech kobiet, które rządziły w czombrowskim dworze i miały swój udział w tym, że przetrwał on wiele trudnych chwil.

Dwór zapisał się także w historii literatury, bowiem jedna z bohaterek – Aniela Uzłowska była matką chrzestną Adama Mickiewicza, a zaprzyjaźnionym ekonomem był wówczas jego dziadek , częstym gościem musiał być więc wtedy sam przyszły Wieszcz.

Nie przez przypadek zatem w 1928 roku Ryszard Ordyński wybrał Czombrów, odbierany powszechnie jako pierwowzór Soplicowa, do kręcenia plenerowych scen "Pana Tadeusza”. W rolach statystów wystąpili nawet jego mieszkańcy, jak powiedział sam reżyser „wnukowie mickiewiczowskich bohaterów”. Autorką książki jest prawnuczka ostatnich właścicieli, a bohaterki to prapraprababka Benedykta z Haciskich Karpowiczowa, praprababka Aniela Uzłowska i prababka Maria z Popławskich Karpowiczowa.

Czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

mat.promocyjne, Wydawnictwo Muza, tj/ask

Czytaj także

Jerzy Stuhr i światowa premiera nowych przygód Herkulesa Poirota

16.09.2014 22:00
Prawie 40 lat po premierze ostatnich przygód Poirota nową powieść z udziałem słynnego detektywa napisała autorka, wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. "Inicjały zbrodni" Sophie Hannah czytał w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
Jerzy Stuhr czyta Inicjały zbrodni
Jerzy Stuhr czyta "Inicjały zbrodni"Foto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
04'21 "Inicjały zbrodni" - odcinek 1.
04'23 "Inicjały zbrodni" - odcinek 2.
04'29 "Inicjały zbrodni" - odcinek 3.
03'52 "Inicjały zbrodni" - odcinek 4.
03'48 "Inicjały zbrodni" - odcinek 5.
04'16 "Inicjały zbrodni" - odcinek 6.
03'46 "Inicjały zbrodni" - odcinek 7.
04'17 "Inicjały zbrodni" - odcinek 8.
03'44 "Inicjały zbrodni" - odcinek 9.
04'19 "Inicjały zbrodni" - odcinek 10.
03'48 "Inicjały zbrodni" - odcinek 11.
04'00 "Inicjały zbrodni" - odcinek 12.
03'57 "Inicjały zbrodni" - odcinek 13.
04'09 "Inicjały zbrodni" - odcinek 14.
więcej

Od czasu, gdy w 1920 roku jej pierwsza książka ujrzała światło dzienne, powieści Agathy Christie sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie ponad dwóch miliardów egzemplarzy. Teraz, po raz pierwszy w historii, spadkobiercy pisarki zgodzili się na publikację nowej powieści z udziałem jej najsłynniejszego bohatera.

/

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Londyn, lata dwudzieste ubiegłego wieku. Gdy Herkules Poirot rozkoszuje się atmosferą spokojnej kolacji, nie wie, że jego śledczy talent zostanie wystawiony na próbę. Wszystko za sprawą młodej kobiety, która wyjawia mu, że zostanie zamordowana. Mimo przerażenia błaga detektywa, by nie szukał mordercy. Jej śmierć wyrówna rachunki.
Tego samego wieczoru Poirot dowiaduje się o zamordowaniu trzech gości w modnym londyńskim hotelu. W ustach każdego z nich znaleziono… spinki do mankietów. Czy zbrodnia ma związek z tajemniczą kobietą?
Podczas gdy Poirot usiłuje połączyć kolejne elementy układanki, morderca przygotowuje hotelowy pokój na wizytę czwartej ofiary…
Kryminał Sophie Hannah powinien zainteresować zarówno oddanych fanów twórczości Agathy Christie, jak i młodsze pokolenia czytelników, dla których będzie to pierwsze spotkanie z Herkulesem Poirot. Nowa powieść z udziałem najsłynniejszego detektywa wszech czasów, stworzona przy pełnym poparciu spadkobierców Christie, to najważniejsze wydarzenie roku dla wszystkich fanów kryminałów na świecie.

Projekt popiera Mathew Prichard wnuk Agathy Christie. "Jestem zaszczycony, że tak uznana pisarka, jaką jest Sophie Hannah, podjęła wyzwanie napisania nowej części przygód detektywa Poirot, wykazując przy tym entuzjazm i szacunek dla dorobku Agathy Christie".
Wybrane fragmenty powieści czytał Jerzy Stuhr.

(ag/asz)

Czytaj także

Marzena Trybała w świecie intryg i namiętności

22.09.2014 11:25
Jej olśniewająca uroda była przyczyną wojny, a jej odwaga podbiła serce króla. "Oblubienica z Azincourt" Joanna Hickson to porywająca historia księżniczki wciągniętej w intrygi na dworze królewskim w XV-wiecznej Francji. W "Lekturach przed północą" książkę czytała Marzena Trybała.
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
04'14 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 1.
04'55 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 2.
05'00 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 3.
05'10 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 4.
05'31 "Oblubienica z Azincourt" - odcinek 5.
więcej

fot.
fot. Wydawnictwo Literackie

Życie Mette odmienia się raz na zawsze, gdy odkrywa w sobie matczyną miłość do małej Katarzyny Walezy. Przez pięć lat opiekuje się wiernie charakterną dziewczynką, która nawet nie ma okazji poznać swoich prawdziwych rodziców, gdy wybucha piekło: bezwzględny książę Burgundii próbuje wydrzeć królowej Izabelli prawo do regencji, a Katarzyna zostaje wysłana na blisko dziesięć lat do zakonu. Powraca do Paryża jako młoda, niedoświadczona, ale nie naiwna dziewczyna, gdzie zastaje swoją ukochaną Mette.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Na tle burzliwych wydarzeń Wojny Stuletniej i walki między różnymi siłami o władzę we Francji - Henrykiem V, delfinem Francji, książętami Orleanu i Burgundii - rozgrywa się dramat kobiet uwikłanych w brutalny świat mężczyzn. Katarzyna dorasta w cieniu tragicznej bitwy pod Azincourt, potencjalnego małżeństwa z królem Anglii, znęcającego się nad nią księcia Burgundii, zmiennej jak chorągiewka matki, schizofrenicznego ojca oraz manipulowanych przez innych braci.

Wszystko to opisywane jest z perspektywy zwykłej kobiety, niezmiennie kochającej, zdroworozsądkowej i sprytnej niańki, która zrobi wszystko, by zapewnić szczęście swojej wychowanki.

Wybranych fragmentów dzieła będzie można było słuchać  w Jedynkowych "Lekturach przed północą" od 22 do 26 września o godz. 23.53. Czytała Marzena Trybała.

mat. promocyjne, Wydawnictwo Literackie, tj, pj

Zobacz więcej na temat: Francja KSIĄŻKA literatura