Powieści na antenie

"Zaginiona"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 09:01
Na aukcji dzieł sztuki i starodruków spotykają się trzy niezwykłe kobiety, a każda z nich pragnie tylko jednego – kreślonej na pergaminie XIX wiecznej kopii starej mapy północnego Atlantyku.
Audio
Zaginiona
"Zaginiona"Foto: mat. prom. (fragment okładki)

Na aukcji dzieł sztuki i starodruków spotykają się trzy niezwykłe kobiety, a każda z nich pragnie tylko jednego – kreślonej na pergaminie XIX wiecznej kopii starej mapy północnego Atlantyku.

czyta:
Czyta Maria Seweryn fot. Wojciech Kusiński/PR

/

Do czego może prowadzić znajdujący się na koziej skórze plan Friesland? Nikt tak naprawdę nie wie, czy wyśniona wyspa istnieje naprawdę, a jeśli tak – jakie kryje w sobie niebezpieczeństwo.

Przekonają się o tym alchemiczka Stanisława, jej kuzynka Katarzyna i tajemnicza studentka Anna. Droga do prawdy będzie jednak prawdziwym wyzwaniem.

 

Czytała: Maria Seweryn.

(asz, pg.pn)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: życie pisze takie scenariusze, jakich nie wymyśliłbym przez sto lat

27.11.2013 21:00
- Na posterunek w Wojsławicach przyjeżdża nowy policjant, a starzy wyjadacze Birski i Rowicki postanawiają go napuścić na Wędrowycza - wątek nowego opowiadania o swoim ulubionym bohaterze zdradził słuchaczom Jedynki Andrzej Pilipiuk. Pisarz opowiadał także o najnowszym zbiorze "Carska manierka".
Andrzej Pilipiuk
Andrzej PilipiukFoto: PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
20'16 Andrzej Pilipiuk o zbiorze "Carska manierka" i mierzeniu się z popularnością (Moje książki/Jedynka)
więcej

Jakub Wędrowycz, skończony ochlapus, bimbrownik i egzorcysta, jest bohaterem już ponad stu opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Wśród czytelników cieszy się takim uwielbieniem, że od kilku lat organizują na cześć bohatera Dni Jakuba Wędrowycza, a nawet doprowadzili do powstania jego pomnika. - Piszę o nim od 1995 roku i coraz trudniej znaleźć dobre pomysły na nowe opowiadania. Choć jest jeszcze ciągle masa wątków i konstrukcji fabularnych, które dadzą się wykorzystać. Sam sie zastanawiam dlaczego do tej pory nie wpadłem na ten pomysł z policjantem - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.

Kultura w radiowej Jedynce >>

Jak zauważyła prowadząca audycję "Moje książki" Magda Mikołajczuk w tomie "Carska manierka" Pilipiuk także naśmiewa się z policji. Bohater większości z opowiadań Robert Storm rozmawia z policjantem, który znajduje się w poważnych tarapatach - w grupie przestępczej umieścił prowokatora, ale po jej złapaniu wszyscy "przestępcy" okazali się podstawieni. Pomysł na te przygody Andrzej Pilipiuk zaczerpnął z... informacji prasowych. - W Niemczech miejscowe służby rozbiły trzyosobową komórkę neonazistów, która składała się z samych prowokatorów. Życie pisze tak fantastyczne scenariusze, że bym sto lat myślał i nie wymyślił - powiedział.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, który ukazał się pod patronatem radiowej Jedynki, to pasjonujące i pełne przygód historie, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością. Pisarz przyznaje, że w twórczości czerpie zarówno wykształcenia w dziedzinie archeologii, jak i osobistych doświadczeń. - Damsko-męskie problemy Storma wzorowałem na moich własnych niezbyt udanych kontaktach. Miałem ten sam problem co on, dziewczyny nie chciały oglądać znaczków - powiedział.

O książkach czytaj i słuchaj więcej w serwisie KULTURA >>>>

Szukał jednak, aż znalazł taką, która chciała oglądać znaczki, czego winszujemy nie tylko pisarzowi, ale także wszystkim miłośnikom jego twórczości. Zapytany bowiem o inspiracje Pilipiuk przyznał: - Głównym źródłem pomysłów, poza notesem z moimi własnymi, jest żona, która przeglądając moje opowiadania na etapie redakcji czasem coś podpowie, zasugeruje, dorzuci coś od siebie.

Czy Andrzej Pilipiuk zamierza pisać dla dzieci? Z jakich powodów w "Carskiej manierce" naśmiewa się z... unijnych regulacji? I co ma wspólnego Kolumb z przekleństwami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00
(asz)

Czytaj także

Tajemnicze historie Pilipiuka na antenie Jedynki

04.01.2014 10:42
"Carska manierka", która ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, to pasjonujące i pełne przygód historie, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Andrzeja Pilipiuka.
Andrzej Pilipiuk
Andrzej Pilipiuk Foto: PAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
02'40 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 1.
03'25 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 2.
03'45 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 3.
03'14 Andrzej Pilipiuk - Tytułowe opowiadanie z książki "Carska manierka" - odc. 4.
03'26 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 1.
02'56 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 2.
03'19 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 3.
03'53 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 4.
03'05 Andrzej Pilipiuk "Na dnie mogiły" z książki "Carska manierka" - odc. 5.
więcej

Fanów twórczości Andrzeja Pilipiuka nie trzeba zachęcać do czytania jego najnowszego zbioru opowiadań. Tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z niesamowitym świtem wykreowanym przez pisarza, "Carska manierka" z pewnością zachęci do sięgnięcia po inne książki jego autorstwa.

/

Posłuchaj też fragmentów książki Andrzeja Pilipiuka z tomu "Trucizna" >>>

Z charakterystycznym dla siebie wdziękiem i lekkością Pilipiuk miesza, łączy i miksuje autentyczne wydarzenia, które miały miejsce w historii Polski i świata, z tymi, które sam wymyślił. Tak powstają osobliwe światy, w których nie brakuje niezwykłych postaci.

"Carska manierka" to krótkie i barwne historie utkane w niezwykłą kompozycję. Tytułowe opowiadanie jest historią licealisty, który odkrywa tajemnicę pewnego naczynia, co przynosi mu całkiem wymierne korzyści. Drugie opowiadanie nosi tytuł "Na dnie mogiły" i jest swego rodzaju horrorem…

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki "Carska manierka". W "Lekturach Jedynki" czytał Marcin Piejaś.

 

 

(asz/pkur)

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: ufam własnemu osądowi, a nie sugestiom czytelników

06.11.2014 17:11
Pisarz przyznaje, że słuchanie czytelników jest ryzykowne. Np. latami był proszony o napisanie powieści o Jakubie Wędrowyczu, a gdy już powstała to ludzie zaczęli narzekać.
PAP  Andrzej Rybczyński
PAP / Andrzej Rybczyński Foto: PAP / Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
26'15 Andrzej Pilipiuk i Magdalena Tulli o swoich nowych książkach (Moje książki/Jedynka)
więcej

Andrzej Pilipiuk w "Zaginionej" każe rozwiązywać pewną zagadkę kuzynkom, z których jedna ma czterysta lat i jest alchemiczką, a druga - geniuszem komputerowym i byłą agentką Centralnego Biura Śledczego.
Autor powrócił w tej książce do opowieści o kuzynkach Kruszewskich. - Ludzie od wielu lat mnie prosili, bym wrócił do tematu - mówi pisarz.
Skąd wziął się pomysł na bohaterki opisane w książce? Posłuchaj całej audycji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Magdalena Tulli, Andrzej Pilipiuk
Tytuł audycji: Moje książki
Data emisji: 5.11.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/ag)