X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Usypać góry. Historie z Polesia

15.03.2015 19:00
To wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie.
Nową książkę Małgorzaty Szejnert czyta w Dwójce Maria Maj
Nową książkę Małgorzaty Szejnert czyta w Dwójce Maria MajFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'59 Małgorzata Szejnert "Usypać góry. Historie z Polesia", czyta Maria Maj - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'55 Małgorzata Szejnert "Usypać góry. Historie z Polesia", czyta Maria Maj - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'58 Małgorzata Szejnert "Usypać góry. Historie z Polesia", czyta Maria Maj - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'33 Małgorzata Szejnert "Usypać góry. Historie z Polesia", czyta Maria Maj - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'57 Małgorzata Szejnert "Usypać góry. Historie z Polesia", czyta Maria Maj - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Małgorzata Szejnert niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.

Fragmenty książki Małgorzaty Szejnert czytała dla Państwa Maria Maj.

***

znak.com.pl/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki

18.01.2015 15:00
Białoruski uważany bywa tam za język obcy. Autorka książki "Usypać góry.." rozmawiała po polsku oraz rosyjsku. A natrafiła na języki, którymi mówi dziesięć osób...
Małgorzata Szejnert przywołuje postać Ryszarda Kapuścińskiego jako inspiratora ważnych zdarzeń. Pewna Szwedka po przeczytaniu jego Imperium zaczęła przyjeżdżać na Polesie. I była tam już 75 razy...
Małgorzata Szejnert przywołuje postać Ryszarda Kapuścińskiego jako inspiratora ważnych zdarzeń. Pewna Szwedka po przeczytaniu jego "Imperium" zaczęła przyjeżdżać na Polesie. I była tam już 75 razy...Foto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
57'12 Małgorzata Szejnert: na Polesiu giną języki (Przestrzenie kultury/Dwójka)
więcej

Wybitna polska reportażystka mówiła w Dwójce między innymi o profesorze Fiodorze Klimczuku, którzy przetłumaczył na mowę swojej rodzinnej wsi Ewangelię, jakby tym samym chciał usankcjonować istnienie języka. Problem w tym, że owa miejscowość się powoli wyludnia, a starsi mieszkańcy są często niepiśmienni. Może ten przekład warto było zrobić dla młodych ludzi, którzy coraz chętniej odwiedzają poleskie wsie, by uczyć się dawnych pieśni.

W pewnym sensie Małgorzata Szejnert pojechała na Polesie w zastępstwie Ryszarda Kapuścińskiego. - On marzył, żeby napisać książkę o Pińsku, z którego przecież pochodził. Ale temat okazał się chyba zbyt osobisty... Natomiast Pani Alicja była bardzo zadowolona, że ja tam jadę i że w końcu powstanie książka o Polesiu - mówiła reportażystka. - Kapuściński miał też problem ze świadomością, że Pińsk był w dużym stopniu miastem żydowskim, a on tak niewiele wiedział o ich cierpieniach... - dodała.

"Usypać góry. Historie z Polesia" to wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi, ale też "tutejsi" - Poleszucy. Co pozostało dziś z tego niezwykłego kulturowego krajobrazu? W czym przypomina Oksford? I dlaczego na wieczory poezji przychodzą na Białorusi setki osób?

***

Tytuł cyklu: "Literatura non-fiction"

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury"

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Małgorzata Szejnert (autorka książki "Usypać góry. Historie z Polesia")

Data emisji: 17.01.2014

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Czytaj także

Najbiedniejsi Polacy nie zawsze są ubodzy

06.02.2015 18:00
- Idealny mężczyzna według polskich kobiet nie czyta, nie chodzi na koncerty ani do teatru. Dba o rodzinę i samochód - wymieniała Katarzyna Nowak, cytując jeden z reportaży Wojciecha Markiewicza.
W Polsce mamy już drugie pokolenie ludzi żyjących wyłącznie z pomocy społecznej...
W Polsce mamy już drugie pokolenie ludzi żyjących wyłącznie z pomocy społecznej...Foto: Glow Images
Posłuchaj
24'30 Najbiedniejsi Polacy nie zawsze są ubodzy (Wieczór autorski/Dwójka)
więcej

Opublikowany właśnie zbiór "100 najbiedniejszych Polaków" pokazuje bowiem, że ubodzy bywamy równie często duchem. Tym bardziej wzrusza przywołana w jednym z reportaży Markiewicza scenka, w której Agent Tomek cierpliwie słucha wierszy Adama Asnyka czytanych przez posłankę Sawicką przez telefon. Kolejną pożądaną u polskich mężczyzna cechą jest bowiem wyrozumiałość...

W reportażach Wojciecha Markiewicza nie brakuje wątków humorystycznych. Dominują w nich jednak dramatyczne często opisy ubóstwa, cierpienia i biurokratycznych absurdów. Tytuł zbioru zaczerpnięty został z jednego z tekstów, w którym autor faktycznie przedstawił swój ranking 100 najbiedniejszych Polaków, z czego 17 pochodziło z tej samej rodziny.

- W Polsce mamy już drugie pokolenie żyjące wyłącznie z pomocy socjalnej. Czasami na własne życzenie, ale równie często przez następujące wokół nas zmiany - podkreśla gość Katarzyny Nowak. Wojciech Markiewicz zdradził także, dlaczego w towarzystwie boi się spytać o Marqueza i czemu w rankingach najbogatszych Polaków brakuje... najbogatszych Polaków.

***

Tytuł audycji: "Wieczór autorski"

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Markiewicz (reportażysta)

Data emisji: 6.02.2015

Godzina emisji: 17.30

mm/kd

Czytaj także

Czarni nacjonaliści w "bielejącym" Harlemie

07.03.2015 10:00
– Dziś wielu czarnych nie stać już po prostu na mieszkanie w Harlemie. Ale wciąż walczą o swoją dzielnicę – mówił Tomasz Zalewski, autor książki "Harlem".
Harlem zajmuje większość północnej części gminy Manhattan
Harlem zajmuje większość północnej części gminy ManhattanFoto: llahbocaj/flickr/cc
Posłuchaj
21'58 Tomasz Zalewski opowiada o historii Harlemu i zmianach w tej dzielnicy (Wieczór autorski/Dwójka)
więcej

Harlem stał się dzielnicą murzyńską około stu lat temu, lecz od dwudziestu lat, jak powiedział Tomasz Zalewski, konsekwentnie "bieleje". – Afroamerykanie z ogromną determinacją bronią jednak czarności dzielnicy, bo to ich legenda, to kolebka kultury afroamerykańskiej – powiedział dziennikarz i dodał, że w Harlemie zaskoczyła go siła animozji rasowych i czarny nacjonalizm, który często niesprawiedliwie ocenia rzeczywistość.
Choć z drugiej strony niektórzy twierdzą, że wciąż w Nowym Jorku są kluby, do których czarnoskórzy nie mają wstępu.

***

Tytuł audycji: Wieczór autorski

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Tomasz Zalewski (socjolog i dziennikarz)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 17.30

mc