X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Opowiadania

23.05.2017 14:00
Połączenie ciepła i groteski, humoru i tragedii, sarkazmu i czułości naraz, w jednym często zdaniu - to właśnie Anton Czechow. Wybranych utworów z wielu zbiorów opowiadań słuchać będziemy w mistrzowskiej interpretacji Mariana Opani.
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Sachalin 1200.jpg
"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

Antoni Czechow przedstawił kiedyś swój własny życiorys:

Urodziłem się w Taganrogu w 1860 roku. Naukę w gimnazjum ukończyłem w 1879 roku. W 1864 ukończyłem wydział medycyny  na Uniwersytecie Moskiewskim.  W 1888 otrzymałem nagrodę im. Puszkina, W 1890 odbyłem podróż na wyspę Sachalin, przejeżdżałem przez Syberię, wróciłem drogą morską. W 1891 odbyłem podróż po Europie, gdzie piłem doskonałe wina i jadłem ostrygi. W 1892 urządziłem jubileuszową bibę z W.A. Tichonowem. Zaczęto mnie publikować w roku 1879 w "Striekozie".:"Pstre opowiadania", "O zmierzchu", "Opowiadania", "Ludzie ponurzy", "Pojedynek"/..../

Z fragmentu tej "autobiografii" przebija poczucie humoru Czechowa i jego dystans do własnej osoby. Humor to jeden z elementarnych składników jego opowiadań, felietonów i anegdot. Często łączył swoje satyry z liryzmem i ironią. Jako student medycyny pisał na ogół krótkie utwory, gdyż jak sam twierdził, sztuka pisania jest sztuką skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu. Ze wszystkich jego utworów można odczytać, że największą sympatią darzył człowieka zwykłego, prostego i uczciwego. Największą pogardę natomiast czuł wobec bezduszności carskich urzędów i pracujących w nich, obojętnych w nich na tragedie ludzkie osobników, nastawionych wyłącznie na własny zysk i awans.

Opowiadania Antona Czechowa czytał dla Państwa Marian Opania.

***

bch/mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

10.06.2016 14:00
To słowa Antona Czechowa, który odbył podróż na "wyspę przestępców". Sto lat później - w 1990 roku jego tropem podążył Leonid Bieżyn, próbując odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę skłoniło pisarza do tej niebezpiecznej wyprawy do "jądra ciemności".
Więźniowie na wyspie Sachalin w XIX wieku
Więźniowie na wyspie Sachalin w XIX wiekuFoto: Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
50'50 Rozmowa z Renatą Lis, tłumaczką książki "Anton Czechow. Droga na wyspę kartorżników" (Dwukropek/Dwójka)
więcej

O tych dwóch podróżach opisanych w książce "Anton Czechow. Droga na wyspę kartorżników" rozmawialiśmy z jej tłumaczką Renatą Lis.

- "Jak do Mekki" można podróżować do wielu miejsc w Rosji. Może nie do Moskwy czy Petersburga, ale już do większości punktów na północy kraju czy na Syberii, które często okazują się ciemnymi miejscami. - opowiadał nasz gość. - To sprawia, że podróż do Rosji bardzo rzadko pozostaje po prostu turystyką, łatwe zmienia się w coś poważniejszego. Wiele może zmienić i wyjaśnić życiu, tak jak się to stało z Czechowem - podkreśliła Renata Lis.

W audycji mowa był też o dwóch wielkich pomyłkach Czechowa.

***

Tytuł audycji: "Dwukropek" w paśmie "Inny stan skupienia"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Renata Lis (polska pisarka i tłumaczka)

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/bch