X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Zmierzch"

10.05.2019 15:07
Powojenna Japonia. Kazuko wraz z chorą matką zmuszone są sprzedać swój dom rodzinny w zniszczonym podczas wojny Tokio i przeprowadzają się na wieś.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
12'37 Osamu Dazai "Zmierzch", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
15'20 Osamu Dazai "Zmierzch", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'40 Osamu Dazai "Zmierzch", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'22 Osamu Dazai "Zmierzch", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'12 Osamu Dazai "Zmierzch", czyta Wiktoria Gorodeckaja - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Ich dnie mijają na czytaniu książek, robieniu na drutach i na czekaniu na powrót brata z frontu. Kiedy Naoji wraca do Japonii, Kazuko musi opiekować się nie tylko podupadającą na zdrowiu matką, zagubioną w świecie damą z poprzedniej epoki, ale także uciekającym w alkohol i narkotyki bratem. Ale w jej sercu powoli zaczyna pojawiać się cień i w poszukiwaniu ukojenia postanawia złamać społeczne konwenanse.

"Zmierzch" to opowieść o poszukiwaniu siebie w świecie wywróconym do góry nogami. To poetycka i przejmująca historia ludzi, którzy próbują jakoś funkcjonować, szukając swojej formy buntu. Pełne symbolicznych retrospekcji, przetykane fragmentami intymnych listów i dzienników obrazy z życia na tle przemian, jakie po przegranej wojnie zachodziły w japońskim społeczeństwie.

Książkę przełożył Mikołaj Melanowicz. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Tajfuny.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 6-10.05.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

materiały prom./mko/bch

Zobacz więcej na temat: literatura książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Kofta: "Mój czołg" to powieść rozpaczliwie śmieszna

23.03.2019 15:30
- Horvath opowiada o traumie interwencji wojskowej w Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku, ale jego powieść wyróżnia się konstrukcją. Narratorem jest porucznik, niby prosta ale wielowarstwowa postać. Syn prominenta, tłumacz pierwszego sekretarza węgierskiej partii komunistycznej jest jednocześnie naiwniakiem, dzieckiem które nie rozumie, co się dzieje – mówił w Dwójce krytyk literacki.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
27'19 Recenzje książek "Trafikant" i "Mój czołg" (Czytelnia/Dwójka)
więcej

"Mój czołg" Viktora Horvatha opowiada o tym, jak Breżniew, Kádár, Żiwkow, Ulbricht i Gomułka tworzą plan najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a ich burzliwe rozmowy tłumaczy poczciwy, choć niezbyt rozgarnięty młody podporucznik. Choć nie rozumie nic a nic z politycznych intryg, żyje wiarą w komunizm, a w wolnym czasie rozgrywa bitwy plastikowych żołnierzyków i koresponduje z narzeczoną, którą z lękiem pyta, czy w kontrrewolucyjnej Czechosłowacji wprowadzono już seks. 

- Mój czołg to opowieść tragikomiczna, rozpaczliwie śmieszna. Jedną z wielu warstw narracyjnych tej powieści jest współczesność. Horvath mówi wprost: współczesne Węgry są tak samo ogłupione, jak były wtedy, gdy uczestniczyły w zdławieniu Praskiej Wiosny - stwierdził Piotr Kofta.

W audycji recenzowaliśmy też powieść "Trafikant" Roberta Seethalera, której akcja rozgrywa się w 1937 roku. Franz terminuje w trafice. Poznaje tam Zygmunta Freuda i liczy, że profesor pomoże mu zdobyć serce pięknej tancerki. Jednak dla światowej sławy psychoanalityka kobiety są taką samą zagadką jak dla Franza. Do Austrii zbliża się nawałnica, która uderzy także w trafikę i zmieni świat Franza i profesora Freuda. Czy w sposób nieodwracalny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 15.00

mko

Czytaj także

Nowe opowieści z Czech i Rosji

27.04.2019 14:33
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach: "Wypędzenie Gerty Schnirch" Kateřiny Tučkovej oraz "Lolotta i inne paryskie historie" Anny Matwiejewej.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
29'09 Recenzje książek "Wypędzenie Gerty Schnirch" Kateřiny Tučkovej oraz "Lolotta i inne paryskie historie" Anny Matwiejewej (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Brno, noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch wraz z kilkumiesięczną córką zostaje – jak niemal wszyscy brneńscy Niemcy – wypędzona z miasta. Wyczerpujący pochód, naznaczony aktami przemocy i gwałtu wobec deportowanych, nazwany później marszem śmierci, kończy się pod granicą z Austrią. Kateřina Tučková, znana polskim czytelnikom z bestsellerowych "Bogiń z Žítkovej", w swojej debiutanckiej powieści "Wypędzenie Gerty Schnirch" porusza kwesti winy Czechów i Niemców, zemsty, przebaczenia i rozdarcia tożsamości narodowej. Obrazuje też trudną relację matki z córką; przepaść niezrozumienia, dzielącą pokolenie, "które to wszystko przeszło", od pokolenia, którego nic już to nie obchodzi. Książka otrzymała najważniejszą czeską nagrodę literacką – Magnesia Litera 2010 w kategorii Nagroda Czytelników - czytamy w nocie wydawniczej.

Z kolei opowiadania rosyjskiej pisarki Anny Matwiejewej to pierwsza przetłumaczona na język polski książka finalistki prestiżowych rosyjskich nagród - Bolszaja Kniga i Nacyonalnyj Bestseller. "Matwiejwa tworzy uniwersalne i ciepłe opowieści, które momentami śmieszą, a czasem zostawiają gorycz w ustach. Umiejętnie operuje słowem, co pozwala płynnie zanurzyć się w jej świat. Sprawia, że łatwo przywiązać się do bohaterów, z którymi ciężko się rozstać. Nie ma tu jednak zbędnego patosu czy taniego sentymentalizmu. Tylko człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami, w których możemy się przejrzeć" - pisze wydawca publikacji.

Jak ocenili obie książki nasi recenzenci? Posłuchaj audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek Piotr Kofta

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/bch