Powieści na antenie

"Opowiadania wszystkie"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:19
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Clarice Lispector, nazywanej wielką czarownicą literatury brazylijskiej. Czytała Joanna Trzepiecińska.
Audio
  • Clarice Lispector "Opowiadania wszystkie", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
  • Clarice Lispector "Opowiadania wszystkie", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
  • Clarice Lispector "Opowiadania wszystkie", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
  • Clarice Lispector "Opowiadania wszystkie", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)
  • Clarice Lispector "Opowiadania wszystkie", czyta Joanna Trzepiecińska, fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki Opowiadania wszystkie Clarice Lispector. W tle Joanna Trzepiecińska
Okładka książki "Opowiadania wszystkie" Clarice Lispector. W tle Joanna TrzepiecińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Urodzona w 1920 roku na Ukrainie w rodzinie żydowskiej Clarice Lispector dorastała i większość życia spędziła w Brazylii. W chwili śmierci w 1977 r. cieszyła się już międzynarodową sławą jednej z największych autorek latynoamerykańskich, nazywano ją "wielką czarownicą literatury brazylijskiej".

Wysoko ceniona jako powieściopisarka, w powszechnej opinii niedościgłe mistrzostwo osiągnęła w krótkich formach prozatorskich. W swych opowiadaniach Lispector zagląda pod podszewkę codzienności, opisuje ludzi otoczonych rodziną, a jednak samotnych. Bohaterkami jej prozy są najczęściej kobiety – zmysłowe, inteligentne, zafascynowane mężczyznami o dużym potencjale intelektualnym, ale także wyobcowane, na granicy załamania nerwowego, duszące się w mieszczańskich konwenansach, próbujące pogodzić rolę gospodyni domowej z potrzebą zachowania indywidualności.

W życiu bohaterek Lispector ważną funkcję pełnią makijaż i ubrania, traktowane jako maska i kostium, rynsztunek kobiecości, ale także ucieczka od siebie, możliwość stania się kimś innym. Autorka w wyjątkowy sposób opisuje również seksualność starszych kobiet. Jej unikatowa pod względem stylu proza jest pełna uczuć i wrażeń – a przez to uniwersalna, skutecznie opiera się upływowi czasu.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 14-18.10

Godzina emisji: 11.00

materiały prom. wyd. W.A.B./pg/am

Zobacz więcej na temat: książki

Czytaj także

Literackie wyprawy na kalifornijską prowincję i pod Londyn

05.10.2019 13:03
W audycji "Czytelnia zrecenzowaliśmy powieści Davida Vanna pt. "Brud" i Maxa Portera pt. "Lanny".
Okładki książek, które omówimy w Czytelni
Okładki książek, które omówimy w "Czytelni"Foto: materiały prasowe
Posłuchaj
29'42 "Brud" David Vann i "Lanny" Max Porter (Czytelnia/Dwójka)
więcej

Bohaterem książki Davida Vanna jest dwudziestodwuletni Galen, który mieszka z matką w odosobnionej, otoczonej sadami owocowymi starej rezydencji w Kalifornii. Ojca nie zna, przemocowy dziadek nie żyje, a babcia powoli traci pamięć. Żadne z nich nie pracuje, utrzymują się z rodzinnego majątku, na który czyhają siostra matki Helen i jej siedemnastoletnia córka Jennifer. Kiedy w pięcioro wyruszają na kilka dni wspólnego, rodzinnego odpoczynku, długo skrywane emocje wybuchają.

Z kolei akcja powieści "Lanny" rozgrywa się w wiosce o godzinę drogi od Londynu. Jest ona zamieszkiwana m.in. przez mityczna postać Praszczura Łuskiewnika, którą dzieci w szkole zwykły rysować jako zieloną i liściastą, z wyrastającymi z ust wiciami. Łuskiewnik budzi się z błogiej drzemki. Wsłuchuje się we współczesną wioskę, w symfonię jej rozmów, na którą składają się pijackie wyznania, uliczne plotki, poirytowane czy płaczliwe rozmowy w rodzinnych domach. Najbardziej zaś wsłuchuje się w twórczego i żyjącego w swoim świecie chłopca, którego rodzice niedawno sprowadzili się do wioski: Lanny’ego.

Obie powieści zrecenzowali Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła:  Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe/am/pg

materiały prasowe/bch/mko