Powieści na antenie

"Normalni ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 16:19
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty powieści Sally Rooney nominowanej do Nagrody Bookera. Czytała Karolina Bacia.
Audio
  • Sally Rooney "Normalni ludzie", czyta Karolina Bacia - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Sally Rooney "Normalni ludzie", czyta Karolina Bacia - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Sally Rooney "Normalni ludzie", czyta Karolina Bacia - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Sally Rooney "Normalni ludzie", czyta Karolina Bacia - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Sally Rooney "Normalni ludzie", czyta Karolina Bacia - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki. W tle Karolina Bacia
Okładka książki. W tle Karolina BaciaFoto: Piotr Piorun/PR

Sally Rooney (ur. 1991) to irlandzka pisarka młodego pokolenia, nazywana Salingerem doby Instagrama. Jej nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2019 roku według magazynu "Time". Ukończyła studia z literatury angielskiej i amerykańskiej w Trinity College w Dublinie. Pierwsza powieść, "Conversations with Friends" (2017; wydanie polskie w przygotowaniu), została nominowana m.in. do International Dylan Thomas Prize oraz nagrody Folio i okrzyknięta książką roku m.in. przez "Daily Telegraph", "Sunday Times" i "Guardiana". Druga powieść, "Normalni ludzie" (2018), była nominowana do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i British Book Award w 2019 r.

Autorka opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.

Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

Karolina Bacia prezentuje książkę "Normalni ludzie" Karolina Bacia prezentuje książkę "Normalni ludzie"

Książka "Normalni ludzie" ukazała się na polskim rynku 26 lutego. Autorem przekładu jest Jerzy Kozłowski.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 24-28.02.2020

Godzina emisji: 11.00-11.10 

mat. prasowe/Wydawnictwo W.A.B./pg

Zobacz więcej na temat: miłość
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krzysztof Gajda: najlepsze są piosenki o niespełnionej miłości

15.02.2020 10:55
- Jak pomyślimy sobie o piosenkach, które są najciekawsze, najważniejszej, najbardziej wartościowe literacko, to najczęściej jednak chodzi o miłość nie do końca szczęśliwą. To jest pewnie tak, jak w ogóle z literaturą, że jakiś defekt, jakieś niespełnienie jest dla artystów bardziej interesujące niż wtedy, gdy wszystko idzie gładko - mówił w Dwójce literaturoznawca i badacz piosenki literackiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Martynova Marina/Shutterstock
Posłuchaj
25'28 Zaśpiewaj mi o miłości (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Z okazji walentynek (14.02) z prof. Krzysztofem Gajdą z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawialiśmy w "Stefie literatury" o najlepszych piosenkach o miłości. O tym, jak mielizny kiczu i banału udaje się omijać zarówno klasykom poezji śpiewanej - Osieckiej czy Kaczmarskiemu, jak i współczesnym wokalistom i tekściarzom, jak Krzysztof "Grabaż" Grabowski czy Paweł Sołtys, znany na listach przebojów jako Pablopavo. 

Za punkt wyjścia posłużył nam utwór, który zwyciężył w plebiscycie "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia" - "Małgośka" Maryli Rodowicz z tekstem Agnieszki Osieckiej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Krzysztof Gajda (literaturoznawca, dyrektor artystyczny Festiwalu Słowa w Piosence "Frazy", badacz piosenki literackiej, edytor tekstów Grabaża)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 21.30

pg/kk