Prof. Krzysztof Gajda: najlepsze są piosenki o niespełnionej miłości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 10:55
- Jak pomyślimy sobie o piosenkach, które są najciekawsze, najważniejszej, najbardziej wartościowe literacko, to najczęściej jednak chodzi o miłość nie do końca szczęśliwą. To jest pewnie tak, jak w ogóle z literaturą, że jakiś defekt, jakieś niespełnienie jest dla artystów bardziej interesujące niż wtedy, gdy wszystko idzie gładko - mówił w Dwójce literaturoznawca i badacz piosenki literackiej.
Audio
  • Zaśpiewaj mi o miłości (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Martynova Marina/Shutterstock

Z okazji walentynek (14.02) z prof. Krzysztofem Gajdą z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawialiśmy w "Stefie literatury" o najlepszych piosenkach o miłości. O tym, jak mielizny kiczu i banału udaje się omijać zarówno klasykom poezji śpiewanej - Osieckiej czy Kaczmarskiemu, jak i współczesnym wokalistom i tekściarzom, jak Krzysztof "Grabaż" Grabowski czy Paweł Sołtys, znany na listach przebojów jako Pablopavo. 

Za punkt wyjścia posłużył nam utwór, który zwyciężył w plebiscycie "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia" - "Małgośka" Maryli Rodowicz z tekstem Agnieszki Osieckiej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Krzysztof Gajda (literaturoznawca, dyrektor artystyczny Festiwalu Słowa w Piosence "Frazy", badacz piosenki literackiej, edytor tekstów Grabaża)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 21.30

pg/kk

Czytaj także

Intymny pamiętnik Michała Römera

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:30
- To jest prawdziwa historia, którą opisał Michał Römer – osoba bardzo znacząca dla środowiska litewskiego. W 1911 roku spotkał Annę Wolberg, która pracowała w domu publicznym. I tak zaczęła się ich wspólna historia - opowiadała Agnieszka Knyt, redaktorka książki "Miłość z lupanaru".
rozwiń zwiń