Polskie Radio
Section05
miłość

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla żony

77 lat temu Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Świętość – medal za zasługi?

Wszyscy świeci – czyli ci których imiona w pamięci Kościoła są zapisane i nie zapisane, znane i nieznane. 1 listopada to ich dzień. Tych których Kościół ogłosił świętymi, ale także tych nie ogłoszonych oficjalnie. Być może także naszych bliskich zmarłych, za których się modlimy – życząc im nieba. Czy i czym zasłużyli na niebo? Czy niebo jest nagrodą za dobre życie?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

PR24 "Ofiary takie jak ks. Popiełuszko były w komunizmie nieuniknione". Dr Derewenda o niezłomnych kapłanach

- Ks. Jerzy pozostawał człowiekiem wolnym. Nauczał jak wolny człowiek i wychowywał do wolności innych. W związku z tym w naturalny sposób wchodził w konfrontację z systemem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół katolicki wiara miłość zbrodnie sowieckie zabójstwo HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Cóż to jest prawda?

Blask prawdy- tak brzmi hasło 22 Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się 16 października – rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. JP II w swych spotkaniach z różnymi środowiskami i społecznościami często sięgał do pojęcia prawdy. Prawda tworzenia, prawda działania, prawda bycia sobą.  Czego się boimy? Co nie pozwala nam być sobą dzisiaj? Cóż to jest Prawda? Myśli papieża, zaskakujące opowieściami lekarzy, artystów, naukowców i komentarze ks. Bp. Michał Janocha- historyk sztuki, spróbują odsłonić współczesne oblicza prawdy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Jak znaleźć i utrzymać swoją miłość według grekokatolickiego księdza

Ksiądz Paweł Potoczny opowiada w mediach społecznościowych o miłości w XXI wieku. Na swoim instagramowym profilu zamieszcza spostrzeżenia refleksje odnośnie do tego czym według niego jest prawdziwa miłość. Mówi, jak ją znaleźć, jak zachować, a także o tym, w jaki sposób ją pielęgnować. O tym wszystkim opowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców małżeństwo rodzina miłość

Sobór Watykański II – obciążenie czy szansa?

Dla jednych stał się znakiem nadziei i żywotności Kościoła, dla innych początkiem jego głębokiego kryzysu. 11 października mija 60 rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II.  W audycji przybliżymy historyczny kontekst zwołania Soboru i przypomnimy atmosferę, jaka towarzyszyła jego obradom. Zapytamy również o to, w jakiej mierze Kościół w Polsce już się zmienił  pod wpływem Soboru i jak te zmiany należy oceniać.  Gośćmi audycji będą m.in. prof. Paweł Skibiński, ks. prof. Robert Skrzypczak i red. Monika Białkowska.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

„Święto dobrej książki - 27 Targi Wydawców Katolickich”

Blisko 140 wystawców, ponad 200 wydarzeń(spotkania autorskie, debaty, wystawy), szkolenie dla bibliotekarzy(nowość!) oraz oczywiście Nagroda Feniks! – tak w skrócie prezentują się tegoroczne Targi. A jak będą wyglądały w praktyce, kogo można było spotkać i jakie nowości pojawiły się na rynku wydawniczym dowiedzą się słuchacze FJ w niedzielę po g.7. W audycji zajrzymy również na galę, podczas której zostaną wręczone po raz 25 -Feniksy( wśród zgłoszonych również propozycje Agencji Muzycznej PR).
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć