Polskie Radio
Section05
miłość

"Miłosierdzie". Słowo wyjątkowe, posiadające wielką moc

- Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar - powiedział Jezus do s. Faustyny Kowalskiej. O znaczeniu oraz sile słowa "miłosierdzie" mówili goście audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 miłość wiara religia

Dzień Modlitwy za Więźniów

W liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra – 26 III - przypadał Dzień Modlitw za Więźniów. To okazja do szczególnej pamięci o osadzonych i modlitwy za nich. Ideą ustanowienia Dnia Modlitw za Więźniów jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Miłosierdzie Boże.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Zbiór połączonych opowiadań w jednej książce. "Pierwszym recenzentem była żona"

- Juraj Kováčik pisał tę książkę rok, a jego pierwszym recenzentem była żona. Tak jej się to spodobało, że bardzo chciała, aby ją wydać - powiedział o kulisach powstawania książki "W kinie panoramicznym" Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim autorzy audycji "Posłowie" przyjrzeli się także pozycji Hannsa Zischlera "Kafka idzie do kina". 
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie miłość śmierć KULTURA literatura Polskie Radio 24

Raport o stanie Kościoła w Polsce

Kościół traci młodzież i autorytet w społeczeństwie; jednocześnie jednak nadal posiada duży potencjał apostolski nieporównywalny z wieloma innymi krajami - to ogólny wniosek, jaki wynika ze specjalnego raportu przygotowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną na temat Kościoła w Polsce. W audycji będziemy rozmawiać o mocnych i słabych stronach Kościoła w Polsce oraz o najpilniejszych wyzwaniach, z jakimi będzie musiał uporać się w najbliższej przyszłości. Wśród gości m.in. red. Marcin Przeciszewski - Prezes KAI 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Zakazana miłość, nieślubne dziecko, publiczne potępienie. Nathaniel Hawthorne i "Szkarłatna litera"

"Szkarłatna litera" ukazała się 16 marca 1850 roku. Jest to książka legendarna, uznana za pierwszą amerykańską powieścią psychologiczną. O jej popularności świadczy choćby to, że odwołania do niej można odnaleźć w "Łatwej dziewczynie" z Emmą Stone w roli głównej czy w powieści "Słodkie kłamstewka" Sary Shepard.
Zobacz więcej na temat:  literatura Stany Zjednoczone miłość psychologia

„Z braku rodzi się lepsze”- 1 rocznica śmierci Ks. Piotra Pawlukiewicza

Rok temu, długiej i ciężkiej chorobie zmarł znany kaznodzieja, wieloletni gość na antenach Polskiego Radia, ks. Piotr Pawlukiewicz. Rok po jego śmierci ukazała się książka biograficzna- „Z BRAKU RODZI SIĘ LEPSZE”. O księdzu, który żonglował słowem i kochał muzykę opowiedzą Józef Skrzek, Małgorzata Kożuchowska, Krzysztof Antkowiak i autorka książki Renata Czerwicka.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Niedziela Ad Gentes

Od 2005 r. w II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce modli się i wspiera finansowo misje. Niedziela ta jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji we wszystkich wspólnotach parafialnych odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku z tego funduszu ponad 1,4 mln zł trafiło do rąk misjonarek i misjonarzy. Dzięki hojności wiernych w Polsce misjonarze zrealizowali 99 projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na kwotę 470 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć