Polskie Radio
Section05
miłość

„Koło ratunkowe wierzących - (nie tylko) wobec zarazy

Krzyż św. Benedykta, Karawaka czyli krzyż morowy, Różaniec, Szkaplerz, procesje i pielgrzymki pokutne - co je różni od magicznych przedmiotów czy zachowań? Jaki jest ich istotny sens? Podobnie jak odwoływanie do pomocy Matki Bożej, zawarte w najstarszej modlitwie maryjnej: „Pod twoją obronę uciekamy się….”. Co mówi o naszej relacji do Boga?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Samotność z koronawirusem w tle

Połowa ofiar koronawirusa w Europie to podopieczni domów starców. Pandemia powinna nas skłonić do refleksji nad tym, w jakich warunkach żyją dziś ludzie starsi. Zwraca na to uwagę kard. Peter Turkson, komentując te dane: „Dobrze wiemy, że różne ideologie wpływają na nasz sposób życia. Niektóre z nich dążą do ograniczenia liczby dzieci. W konsekwencji dziś przy ludziach starszych brakuje młodych, którzy mogliby się nimi zaopiekować. W większości domów starców pracują ludzie z zewnątrz, imigranci. To nie są - by tak powiedzieć - potomkowie tych starszych, którzy teraz na starość się nimi zajmują.”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Po co nam księża?

„Księża odpowiadają na pytania, których dzisiaj już nikt nie zadaje. Rozwiązują dylematy, które nikogo nie poruszają. W dramatycznych okolicznościach tylko ksiądz może pomóc i dotrzeć do młodych, a jeśli do tego internet nie jest mu obcy, to pełne zaufanie ma gwarantowane!” Takie, często skrajne opinie, możemy usłyszeć dziś na temat kapłanów. Jakie zajmują obecnie miejsce w społeczeństwie i czy mają szansę odegrać znacząca rolę w dobie afer pedofilskich i koronawirusa?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Jaki będzie Kościół po koronawirusie?

Pozamykane kościoły, liturgia Wielkiego Tygodnia bez wiernych, udział we mszy tylko on-line, zamiast komunii sakramentalnej - komunia duchowa, zamiast spowiedzi - doskonały żal za grzechy. To, co dotychczas było wyjątkiem, dla milionów stało się normą na długie tygodnie. Jak trudny czas koronawirusa wpłynie na ludzi wierzących oraz na Kościół?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Koronawirus a miłość czyli jak pandemia poprawiła relacje damsko-męskie

Dane pokazują, że w czasie trwającej pandemii single przestali koncentrować się na sobie, a zaczęli głębiej patrzeć na drugiego człowieka. Okazało się, że agencje matrymonialne mają więcej pracy niż przed pandemią, gdyż ludzie w tych tak niepewnych czasach stali się bardziej empatyczni i wrażliwi i zauważyli, że bycie samemu i kariera zawodowa to nie jest sedno życia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo miłość związki partnerskie randki Roman Czejarek psychologia