Polskie Radio
Section05
miłość

Mistrz Wincenty

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nazywany Mistrzem Wincenty, autor Kroniki dziejów Polski, uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury, historii Kościoła polskiego i historiografii polskiej. Krakowski biskup określany mianem „ojca kultury polskiej”, postac ponadczasowa w swoim myśleniu- dzięki 800leciu śmierci ma szansę o sobie przypomnieć. Kim byłby bł. mistrz Wincenty Kadłubek gdyby żył dziś?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Kłódki miłości" – romantyczny i kłopotliwy zwyczaj zakochanych

Od kilkunastu lat na mostach całego świata do balustrad przyczepiane są "kłódki zakochanych". Ten romantyczny zwyczaj symbolizujący nierozerwalne uczucie miedzy dwojgiem zakochanych jest równocześnie dość kłopotliwy, kiedy pojawia się tzw. proza życia. Bo co zrobić z tysiącami kłódek, kiedy trzeba most wyremontować, albo kiedy zagrażają one stabilności konstrukcji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA miłość mosty romantyzm Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Oddać życie za ...

Rodzina Ulmów - Samarytanie z Markowej, jak o nich mówimy - świadkowie tego co znaczy 'oddać życie za przyjaciół' - czyli bliźnich, z którymi wiele łączy, ale i wiele dzieli. Bardzo wymownie, gdy chodzi o Polaków i Żydów. W społcznosci Markowej żyli obok siebie dziesiątki lat, w czasie wojny przyszło Polakim zdać egzamin nie tylko z dobrosąsiedzkich relacji, ale z człowieczeństwa. Przyszli blogosławieni nie byli jednymi wobec tego wyzwania w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Miłość wszystko przetrzyma

„Miłość istnieje zawsze”…. w zwyczajnym życiu mino strachu i terroru ludzie zakochują się, pobierają się, czekają na dzieci… Miłość nie kalkuluje, kiedy nie zadaje się pytań czy to bezpieczne przyjmować do klasztorów cywilów i rannych powstańców pod groźbą kary śmierci. Kiedy lekarze pozostają z rannymi w gorących od płomieni szpitalach Woli, Sródmieścia, starego Miasta…
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Związek na odległość. Jak to działa i czy ma przyszłość?

- Pary, które przeżyły ze sobą wiele miesięcy, albo nawet lat, będąc w różnych krajach mówią, że jeśli ich miłość to wytrzyma, to przetrwa potem wszystko. Jednak najsilniejsze związki to takie, w których ludzie poznali się najpierw w rzeczywistości i na żywo zdążyli się w sobie zakochać, a dopiero potem rozpoczął się związek na odległość - mówiła antropolog Antonina Stasińska. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek emocje miłość psychologia