Powieści na antenie

"Opowiadania" Kowalewskiego w interpretacji Olafa Lubaszenki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 19:00
W "Książce do słuchania" Olaf Lubaszenko od wtorku, 8 grudnia, czytał na antenie Dwójki nowe opowiadania Włodzimierza Kowalewskiego, autora znakomitych "Excentryków".
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: Piotr Piorun/PR

Posłuchaj
17:30 Wlodzimierz Kowalewski MIEDZY MUREM A MUREM odc. 01 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)

15:43 Wlodzimierz Kowalewski MIEDZY MUREM A MUREM odc. 02 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)

14:16 Wlodzimierz Kowalewski MIEDZY MUREM A MUREM odc. 03 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)

15:01 Wlodzimierz Kowalewski MIEDZY MUREM A MUREM odc. 04 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)

16:13 Wlodzimierz Kowalewski MIEDZY MUREM A MUREM odc. 05 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)

19:25 Wlodzimierz Kowalewski MIEDZY MUREM A MUREM odc. 06 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 6. (Książka do słuchania/Dwójka)

10:45 [ PR2]PR2 (mp3) 16 grudzień 2020 19_18_15.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 7. (Książka do słuchania/Dwójka)

13:40 [ PR2]PR2 (mp3) 17 grudzień 2020 19_15_41_ksiazka17.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 8 (Książka do słuchania/Dwójka)

12:05 Dwójka Wlodzimierz Kowalewski Opowiadania odc. 09 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 9. (Książka do słuchania/Dwójka

 

10:09 Wlodzimierz Kowalewski PAN DABROWSKI odc. 02 czyta Olaf Lubaszenko.mp3 Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania" , czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 10. (Książka do słuchania/Dwójka)

W opowiadaniu "Mur za murem" poznajemy pewną kamienicę w Olsztynie, która przez cały XX wiek była świadkiem historii. Prezentujemy także opowiadania "Pan Dąbrowski" i "Doktor Rejniewicz" przywołujące świat dzieciństwa autora w Olsztynku w latach 60. XX wieku.

Celińska 1200.jpg
Stanisława Celińska czyta "Bożą podszewkę"

Jak pisze autor niepublikowanego jeszcze opowiadania: - Jest to "olsztyńska saga" w pigułce, a raczej dzieje mieszkania przy ul. Warmińskiej, dawniej Langgasse, które do 1927 roku zajmowała Frieda Sthromberg, postimpresjonistyczna malarka oraz nauczycielka rysunku w żeńskim gimnazjum Luisenschule. Jest to postać autentyczna, tak samo jak jej kochanek Benno Böhm, profesor łaciny i greki w męskim gimnazjum Wilhelma, w którego niezniszczonym budynku po wojnie otwarto polskie I LO, gdzie i ja w swoim czasie (niezbyt chętnie) uczęszczałem i zdałem maturę.

Kolejni lokatorzy kamienicy są wytworem fikcji literackiej. Kowalewski w błyskotliwy sposób przedstawił dzięki nim historię przemian zachodzących na przestrzeni XX wieku w Olsztynie.

W cyklu zostały zaprezentowane także opowiadania z niedokończonego jeszcze przez autora cyklu "Opowieści klonowej alei" – w "Panu Dąbrowskim" i "Doktorze Rejniewiczu" Kowalewski wraca do swojego dzieciństwa w Olsztynie w latach 60. Wszystko to w znakomitej interpretacji Olafa Lubaszenki, który przedstawionym postaciom i wydarzeniom nadał niezwykły wymiar autentyczności.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 8.12 - 21.12.2020

Godzina emisji: 19.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Odkrywcy Wyobraźni" - słowo pisane nie zginęło

05.10.2015 10:20
W poniedziałkowej audycji podsumujemy najważniejsze wydarzenia festiwalu, którego radiowa Jedynka była medialnym patronem.
Na festiwalu Odkrywcy Wyobraźni  usłyszymy dzieła literackie m.in. w wykonaniu Danuty Stenki
Na festiwalu "Odkrywcy Wyobraźni" usłyszymy dzieła literackie m.in. w wykonaniu Danuty StenkiFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Podczas festiwalowych dni (2-5.10) odbyło się wiele imprez, w tym czytanie "na żywo" książek literatury pięknej i książek dla dzieci, a także spektakle poetycko-teatralne. Na tegorocznej odsłonie festiwalu w Szczecinie pojawili się też poetka Ewa Lipska, pisarze Magdalena Grzebałkowska i Andrzej Saramonowicz. Natomiast dzieła literackie czytali m.in. Grażyna Barszczewska, Olaf Lubaszenko, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz i Magdalena Zawadzka.

***

Na audycję "Rozdroża kultury" w poniedziałek (5.10) po godz. 20.00 zaprasza Magdalena Mikołajczuk.

tj/pg

Czytaj także

"Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"

20.12.2018 20:34
W audycji "To się czyta" zaprezentowaliśmy wybrane fragmenty książki Torbjorna Faerovika w interpretacji Olafa Lubaszenki.
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'17 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'40 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
12'52 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Orient Express to żywa legenda. Trasa wiodąca tysiące kilometrów. Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Od czasu pierwszego przejazdu z Paryża do Konstantynopolu w 1883 roku, jego pasażerowie mogli na własne oczy oglądać niedostępne im wcześniej zakątki świata.

Torbjørn Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta - przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. Najmniejszy szczegół potrafi uruchomić lawinę, która zaspokoi głód wiedzy i żądzę przygód każdego czytelnika - niezależnie od stacji, na której postanowicie wysiąść.

Dzięki tej książce dowiecie się m.in. co zainspirowało Agathę Christie do napisania Morderstwa w Orient Expressie. Zrozumiecie też, dlaczego niektórzy Brytyjczycy myślą, że Bułgaria to rzeka w Maroku i dlaczego to Turcja, a nie Holandia, powinna kojarzyć się nam z tulipanami.

Autor rysuje przed czytelnikiem realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż - jak się okazuje - niewiele wiemy.

Autorem przekłada jest Anna Kurek. Książkę na antenie Dwójki czytał Olaf Lubaszenko.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 17-21.2018 

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wyd. Poznańskiego/pg