Powieści na antenie

"Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 20:34
W audycji "To się czyta" zaprezentowaliśmy wybrane fragmenty książki Torbjorna Faerovika w interpretacji Olafa Lubaszenki.
Audio
  • Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Torbjorn Farovik "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu
Olaf Lubaszenko prezentuje książkę "Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu"Foto: Piotr Piorun/PR

Orient Express to żywa legenda. Trasa wiodąca tysiące kilometrów. Luksus, o którym niegdyś marzyli wszyscy podróżnicy. Od czasu pierwszego przejazdu z Paryża do Konstantynopolu w 1883 roku, jego pasażerowie mogli na własne oczy oglądać niedostępne im wcześniej zakątki świata.

Torbjørn Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta - przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. Najmniejszy szczegół potrafi uruchomić lawinę, która zaspokoi głód wiedzy i żądzę przygód każdego czytelnika - niezależnie od stacji, na której postanowicie wysiąść.

Dzięki tej książce dowiecie się m.in. co zainspirowało Agathę Christie do napisania Morderstwa w Orient Expressie. Zrozumiecie też, dlaczego niektórzy Brytyjczycy myślą, że Bułgaria to rzeka w Maroku i dlaczego to Turcja, a nie Holandia, powinna kojarzyć się nam z tulipanami.

Autor rysuje przed czytelnikiem realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż - jak się okazuje - niewiele wiemy.

Autorem przekłada jest Anna Kurek. Książkę na antenie Dwójki czytał Olaf Lubaszenko.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 17-21.2018 

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wyd. Poznańskiego/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olaf Lubaszenko: życiowa harmonia to miraż

01.07.2015 22:00
- Nigdy jej nie osiągamy, jednak samo dążenie może dawać satysfakcję - mówił artysta, który wyszedł właśnie z życiowego kryzysu i posumował go w książce "Chłopaki niech płaczą".
Olaf Lubaszenko - niezapomniany Kamil Kurant, Tomek z Krótkiego filmu o miłości Krzysztofa Kieślowskiego czy tytułowy Kroll z debiutu Władysława Pasikowskiego
Olaf Lubaszenko - niezapomniany Kamil Kurant, Tomek z "Krótkiego filmu o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego czy tytułowy Kroll z debiutu Władysława PasikowskiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
45'46 Olaf Lubaszenko w Dwójce (O wszystkim z kulturą)
więcej

Na ekrany kin Olaf Lubaszenko trafił już jako nastolatek. Świat filmu okazał się dla niego tyleż atrakcyjny, co niebezpieczny. - Zaskoczyło mnie, że do magicznego efektu prowadzi zwykle dosyć przyziemny proces. A w polskim środowisku po prostu piło się wódkę - wspominał aktor i reżyser. - Ja w pewnym momencie poddałem się tej fali - przyznał artysta, dla którego alkohol stał się z czasem poważnym problemem.

Jako jedno z najistotniejszych - nie tylko dla siebie - doświadczeń Olaf Lubaszenko wskazał związek z nowatorskim swego czasu kinem Władysława Pasikowskiego. Jeśli wierzyć legendzie, to właśnie za sprawą najbardziej "amerykańskiego" z polskich reżyserów nasz gość trafił na... tablet Olivera Stone'a.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jacek Wakar

Gość: Olaf Lubaszenko (aktor, reżyser)

Data emisji: 1.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg