Polskie Radio
Section05
Robert Więckiewicz

Agnieszka Grochowska o "Kosie": bez bardzo dobrego scenariusza trudno zrobić bardzo dobry film

Ostatnio Agnieszkę Grochowską można zobaczyć w "Kosie" Pawła Maślony. Jej pułkownikowa to największa, a właściwie jedyna rola kobieca w filmie: ważna i wyrazista. I właśnie o tej roli, pracy przy "Kosie", a także nowych wyzwaniach zawodowych, aktorka rozmawiała z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Agnieszka Grochowska Trójka historia Polski Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Paweł Maślona Robert Więckiewicz

Do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Dziś do kin wchodzi "Kos" zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów, powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Robert Więckiewicz Jacek Braciak

"Różyczka 2" to film, który zdradza kulisy brudnej polityki – mówi Mateusz Banasiuk

Do polskich kin wchodzi "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. To sequel głośnej "Różyczki" tego samego twórcy. O ile jednak pierwszy film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w jego kontynuacji więcej fikcji. Magdalena Boczarska ponownie gra główną rolę, a obok niej pojawiają się znani z pierwszej części Robert Więckiewicz i Jacek Braciak oraz nowe postacie grane m.in. przez Janusza Gajosa, Mateusza Banasiuka oraz Pawła Małaszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Magdalena Boczarska Jan Kidawa-Błoński Trójka Mateusz Banasiuk Mateusz Więcławek różyczka Robert Więckiewicz Jacek Braciak Janusz Gajos Paweł Małaszyński

"Kos", czyli kwestia pańszczyzny i Tadeusz Kościuszko ukazane z perspektywy kina Quentina Tarantino

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Nie ma wątpliwości: największym zwycięzcą był kostiumowy film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Jury przyznało mu główną nagrodę Złote Lwy, ale posypało się też wiele innych nagród, także tych pozaregulaminowych. Na oficjalną premierę kinową "Kosa" trzeba będzie jeszcze jednak poczekać: najbardziej prawdopodobny wydaje się początek przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Bartosz Bielenia Robert Więckiewicz Jacek Braciak Trójka Paweł Maślona

Robert Więckiewicz: czary-mary i mamy na Pradze Nowy Jork

- Allan Starski wykonał fantastyczną robotę. W filmie gra nie tylko Pałac Kultury, ale i amerykańska ambasada czy warszawskie ulice. Ten Nowy Jork, który jest na początku, to tak naprawdę Praga. Takie czary-mary. Allan potrafi wykreować rzeczywistość tak realistyczną, że się w to wierzy, odtworzył wszystkie detale epoki, a Paweł Edelman to świetnie sfotografował. W takim teamie pracuje się z wielką przyjemnością - mówił aktor o filmie "Ukryta gra".
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA Iwona Muszytowska Robert Więckiewicz

Wojciech Smarzowski: robię filmy o tym co mnie boli i uwiera

Pokazy filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego na trwającym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności. Na pokazie prasowym także był tłum dziennikarzy, ponieważ film wywołał kontrowersje i dyskusje jeszcze zanim został publicznie zaprezentowany.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Janusz Gajos Wojciech Smarzowski Robert Więckiewicz Jacek Braciak FILM KULTURA STYL ŻYCIA