Powieści na antenie

"Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:19
W tygodniu 26-30 września w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy powieść biograficzną niemieckiej pisarki i scenarzystki Beate Rygiert - "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości". Na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czytała Michalina Łabacz.
Michalina Łabacz
Michalina ŁabaczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Książka opowiada o niezwykłej kobiecie, jednej z największych artystek swojego czasu, pianistce, ale także kompozytorce, córce Friedricha Wiecka, wybitnego nauczyciela gry na fortepianie i śpiewu. Wśród jego uczniów można znaleźć takie nazwiska, jak m.in. Robert Schumann (który poślubił Clarę wbrew jego woli) i Hans von Bülow. Jednak od najwcześniejszych, dziecięcych lat uczył muzyki swoją córkę, Clarę. Towarzyszył jej w wielomiesięcznych tournée po Europie.

To, co mogło wydawać się harmonijną współpracą, w rzeczywistości było piekłem. Apodyktyczny, bezwzględny nauczyciel traktował karierę córki jak własny sukces. Nagradzał ją pieniędzmi, ale kontrolował każdy jej krok. Sytuacja skomplikowała się bardzo, kiedy zorientował się, że Clara jest zakochana w jego dawnym uczniu - Robercie Schumannie…

Z biegiem czasu jednak nie jest już pewna, czy przyszłość z Schumannem to spełnienie jej marzeń, czy jedynie przejście z zależności od jednego mężczyzny w zależność od drugiego. Czy wielki talent i jeszcze większa miłość do muzyki pozwolą Clarze odrzucić konwenanse epoki i mimo licznych głosów sprzeciwu występować na najważniejszych europejskich scenach?

[w oparciu o opis wydawcy]

Książka Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości" ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy w przekładzie Anny Kierejewskiej. Na antenie radiowej Dwójki jej fragmenty czyta Michalina Łabacz.

Posłuchaj
09:52 Dwojka To sie czyta 2022_09_26-11-00-40.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:17 Dwójka to się czyta 27.09.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:42 Dwójka to się czyta 28.09.2022.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:08 Dwójka to się czyta 29.09.2022.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

09:53 Dwojka To sie czyta 2022_09_30-11-00-33.mp3 Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz – fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 26-30.09.2022

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo". Czyta Jarosław Gajewski

23.09.2022 11:10
W tygodniu od 19 do 23 września, w naszym cyklu "To się czyta", prezentowaliśmy powieść Kazimierza Orłosia "Trzecie kłamstwo". Wybrane fragmenty czytał Jarosław Gajewski.
Jarosław Gajewski z książką Trzecie kłamstwo Kazimierza Orłosia
Jarosław Gajewski z książką "Trzecie kłamstwo" Kazimierza OrłosiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Akcja "Trzeciego kłamstwa" rozgrywa się w latach 60., podczas rządów Władysława Gomułki (towarzysza Wiesława). Jak czytamy w opisie książki, "bohaterowie powieści – inżynierowie, robotnicy, dyrektorzy, partyjni i bezpartyjni pracownicy priorytetowej budowy zapory i elektrowni na Sanie, w Bieszczadach (chociaż nazwy miejscowości autor zmienił) – pozornie żyją w normalnym świecie. Są między nimi cynicy, cwaniacy, oportuniści. Ale są także ludzie przeciwstawiający się złu – demaskujący kłamstwa propagandy, walczący z nieuczciwością. Zaledwie po to, aby, jak mówi jeden z bohaterów, móc spojrzeć bez wstydu w lustro".

Powieść po raz pierwszy ukazała się w 1980 roku, poza krajem. Wydała ją Biblioteka "Kultury" w Paryżu, a maszynopis przemycono do Francji w poczcie dyplomatycznej. Teraz "Trzecie kłamstwo" przypomina Wydawnictwo Literackie, zaznaczając, że jest to "studium kłamstwa władzy, oszukującej, wykorzystującej i demoralizującej społeczeństwo polskie w połowie XX wieku. Dziś można czytać tę prozę jako przypowieść o tym, że każde oszustwo rządzących zostanie przez ludzi dostrzeżone i poddane surowej ocenie  wcześniej czy później".

Czołowy recenzent i krytyk czasów PRL napisał, że Orłoś stworzył "czarną baśń ze świata, który nie istnieje". W odpowiedzi literat zapewnił, że pisał o świecie, który znał, i o zdarzeniach, których był świadkiem w trakcie kilkuletniej pracy na budowie elektrowni i zapory na Sanie.

Wybrane fragmenty czyta Jarosław Gajewski.


Posłuchaj
10:35 Dwójka to się czyta 19.09.2022.mp3 Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

10:26 Dwójka to się czyta 20.09.2022.mp3 Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:27 Dwójka to się czyta 21.09.2022.mp3 Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:18 Dwójka to się czyta 22.09.2022.mp3 Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:58 Dwójka to się czyta 23.09.2022.mp3 Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 19-23.09.2022

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: Kazimierz Orłoś literatura

Czytaj także

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

30.09.2022 15:15
3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Teresa Budzisz-Krzyżanowska Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Cała rodzina – najbliższa familia Szymanowskich, ale i zastęp ciotek i wujów oraz przyjaciół – zjeżdżała się na wiosnę do dworu i do późnej jesieni spędzała czas na spotkaniach, zabawach. Wspólnie słuchali muzyki, przyjmowali gości, wśród nich m.in. Artura Rubinsteina czy Grzegorza Fitelberga.

"Katot", jak był nazywany w rodzinie Karol Szymanowski, ukochał Tymoszówkę jako miejsce do życia i tworzenia: Tymoszówka jest piękna, piękna, dobra i droga. I nie wiem, czy mógłbym rozstać się z nią na długo. Nie wiem, jak mógłbym z dala od niej żyć i pracować. Myślę, iż gdybym nie miał możności powrotu do niej co roku i pewności moralnego wypoczynku i spokojnej pracy, czułbym się, jak człowiek, który musiałby wciąż pracować i być w ruchu, a nie miałby możności usnąć. Tak… To jest to właśnie – byłbym moralnie niewsypany.

Książkę "Opowieści o naszym domu" Zofii Szymanowskiej na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Jest to nagranie z 1986 roku.

POSŁUCHAJ:

Odcinek 1. 

Odcinek 2.

Odcinek 3.

Odcinek 4.

Odcinek 5.

Odcinek 6.

Odcinek 7.

Odcinek 8.

Odcinek 9.

Odcinek 10.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 19-30.09.2022

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski literatura