REKLAMA

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 15:15
3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Teresa Budzisz-Krzyżanowska Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Cała rodzina – najbliższa familia Szymanowskich, ale i zastęp ciotek i wujów oraz przyjaciół – zjeżdżała się na wiosnę do dworu i do późnej jesieni spędzała czas na spotkaniach, zabawach. Wspólnie słuchali muzyki, przyjmowali gości, wśród nich m.in. Artura Rubinsteina czy Grzegorza Fitelberga.

"Katot", jak był nazywany w rodzinie Karol Szyamnowski, ukochał Tymoszówkę jako miejsce do życia i tworzenia: Tymoszówka jest piękna, piękna, dobra i droga. I nie wiem, czy mógłbym rozstać się z nią na długo. Nie wiem, jak mógłbym z dala od niej żyć i pracować. Myślę, iż gdybym nie miał możności powrotu do niej co roku i pewności moralnego wypoczynku i spokojnej pracy, czułbym się, jak człowiek, który musiałby wciąż pracować i być w ruchu, a nie miałby możności usnąć. Tak… To jest to właśnie – byłbym moralnie niewsypany.

Książkę "Opowieści o naszym domu" Zofii Szymanowskiej na antenie Dwójki czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Jest to nagranie z 1986 roku.

POSŁUCHAJ:

Odcinek 1. 

Odcinek 2.

Odcinek 3.

Odcinek 4.

Odcinek 5.

***

Na cykl "Literacka sjesta" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15. Emisja pierwszego fragmentu - 19 września.

Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski literatura

Czytaj także

Literatura to za mało. Karol Szymanowski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:00
– Był przede wszystkim kompozytorem, lecz dzięki jego tekstom można dotrzeć do jego muzyki – mówił o Szymanowskim Edward Boniecki, autor książki "Ja, niegdyś Roger".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Uniłowski. Przedwojenny pisarz-skandalista

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 05:40
1 maja 1909 roku w Warszawie urodził się Zbigniew Uniłowski. Choć w ciągu swojego krótkiego, bo zaledwie dwudziestoośmioletniego życia udało mu się wydać jedynie sześć książek, to w owym czasie budziły one gorące dyskusje w kręgach inteligentów dwudziestolecia międzywojennego. 
rozwiń zwiń