Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:15
3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Teresa Budzisz-Krzyżanowska Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Cała rodzina – najbliższa familia Szymanowskich, ale i zastęp ciotek i wujów oraz przyjaciół – zjeżdżała się na wiosnę do dworu i do późnej jesieni spędzała czas na spotkaniach, zabawach. Wspólnie słuchali muzyki, przyjmowali gości, wśród nich m.in. Artura Rubinsteina czy Grzegorza Fitelberga.

"Katot", jak był nazywany w rodzinie Karol Szymanowski, ukochał Tymoszówkę jako miejsce do życia i tworzenia: Tymoszówka jest piękna, piękna, dobra i droga. I nie wiem, czy mógłbym rozstać się z nią na długo. Nie wiem, jak mógłbym z dala od niej żyć i pracować. Myślę, iż gdybym nie miał możności powrotu do niej co roku i pewności moralnego wypoczynku i spokojnej pracy, czułbym się, jak człowiek, który musiałby wciąż pracować i być w ruchu, a nie miałby możności usnąć. Tak… To jest to właśnie – byłbym moralnie niewsypany.

Książkę "Opowieści o naszym domu" Zofii Szymanowskiej na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Jest to nagranie z 1986 roku.

POSŁUCHAJ:

Odcinek 1. 

Odcinek 2.

Odcinek 3.

Odcinek 4.

Odcinek 5.

Odcinek 6.

Odcinek 7.

Odcinek 8.

Odcinek 9.

Odcinek 10.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 19-30.09.2022

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski literatura
Czytaj także

Literatura to za mało. Karol Szymanowski jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 13:00
– Był przede wszystkim kompozytorem, lecz dzięki jego tekstom można dotrzeć do jego muzyki – mówił o Szymanowskim Edward Boniecki, autor książki "Ja, niegdyś Roger".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Uniłowski. Przedwojenny pisarz-skandalista

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 05:40
12 listopada 1937 roku zmarł Zbigniew Uniłowski. Choć w ciągu swojego krótkiego, bo zaledwie dwudziestoośmioletniego życia udało mu się wydać jedynie sześć książek, to w owym czasie budziły one gorące dyskusje w kręgach inteligentów dwudziestolecia międzywojennego. 
rozwiń zwiń