Powieści na antenie

Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:00
Połączenie ciepła i groteski, humoru i tragedii, sarkazmu i czułości naraz, w jednym często zdaniu - to właśnie Anton Czechow. Wybranych utworów z wielu zbiorów opowiadań słuchać będziemy w mistrzowskiej interpretacji Mariana Opani.
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Sachalin 1200.jpg
"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

Antoni Czechow przedstawił kiedyś swój własny życiorys:

Urodziłem się w Taganrogu w 1860 roku. Naukę w gimnazjum ukończyłem w 1879 roku. W 1864 ukończyłem wydział medycyny  na Uniwersytecie Moskiewskim.  W 1888 otrzymałem nagrodę im. Puszkina, W 1890 odbyłem podróż na wyspę Sachalin, przejeżdżałem przez Syberię, wróciłem drogą morską. W 1891 odbyłem podróż po Europie, gdzie piłem doskonałe wina i jadłem ostrygi. W 1892 urządziłem jubileuszową bibę z W.A. Tichonowem. Zaczęto mnie publikować w roku 1879 w "Striekozie".:"Pstre opowiadania", "O zmierzchu", "Opowiadania", "Ludzie ponurzy", "Pojedynek"/..../

Z fragmentu tej "autobiografii" przebija poczucie humoru Czechowa i jego dystans do własnej osoby. Humor to jeden z elementarnych składników jego opowiadań, felietonów i anegdot. Często łączył swoje satyry z liryzmem i ironią. Jako student medycyny pisał na ogół krótkie utwory, gdyż jak sam twierdził, sztuka pisania jest sztuką skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu. Ze wszystkich jego utworów można odczytać, że największą sympatią darzył człowieka zwykłego, prostego i uczciwego. Największą pogardę natomiast czuł wobec bezduszności carskich urzędów i pracujących w nich, obojętnych w nich na tragedie ludzkie osobników, nastawionych wyłącznie na własny zysk i awans.

Opowiadania Antona Czechowa czytał dla Państwa Marian Opania.

***

bch/mz/mc

Czytaj także

"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

10.06.2016 14:00
To słowa Antona Czechowa, który odbył podróż na "wyspę przestępców". Sto lat później - w 1990 roku jego tropem podążył Leonid Bieżyn, próbując odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę skłoniło pisarza do tej niebezpiecznej wyprawy do "jądra ciemności".
Więźniowie na wyspie Sachalin w XIX wieku
Więźniowie na wyspie Sachalin w XIX wiekuFoto: Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
50'50 Rozmowa z Renatą Lis, tłumaczką książki "Anton Czechow. Droga na wyspę kartorżników" (Dwukropek/Dwójka)
więcej

O tych dwóch podróżach opisanych w książce "Anton Czechow. Droga na wyspę kartorżników" rozmawialiśmy z jej tłumaczką Renatą Lis.

- "Jak do Mekki" można podróżować do wielu miejsc w Rosji. Może nie do Moskwy czy Petersburga, ale już do większości punktów na północy kraju czy na Syberii, które często okazują się ciemnymi miejscami. - opowiadał nasz gość. - To sprawia, że podróż do Rosji bardzo rzadko pozostaje po prostu turystyką, łatwe zmienia się w coś poważniejszego. Wiele może zmienić i wyjaśnić życiu, tak jak się to stało z Czechowem - podkreśliła Renata Lis.

W audycji mowa był też o dwóch wielkich pomyłkach Czechowa.

***

Tytuł audycji: "Dwukropek" w paśmie "Inny stan skupienia"

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Renata Lis (polska pisarka i tłumaczka)

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/bch