X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

"Na moich oczach rozstrzelali całą rodzinę"

IAR
Izabella Mazurek 16.01.2015

Od 2005 roku, 27 stycznia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Tego dnia wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau. Przeżyli nieliczni.

W Auschwitz zgładzono co najmniej milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów. Powrót do tragicznych wspomnień jest dla bliskich ofiar Holocaustu niezwykle trudny.

Józefina Deskur, która trafiła do obozu, gdy miała 8 lat przyznaje, że pamięta wiele z tamtych wydarzeń. – Byłam w dwóch obozach. Na moich oczach rozstrzelali całą moją rodzinę - wspomina.

Emilia Stasiak, wspomina swoją ciotkę, która trafiła do getta w Otwocku. – Przyjechała do kraju i chciałam, żeby weszła na cmentarz żydowski. Powiedziała, że nie może. Była świadkiem, jak jej babcia wyskoczyła na Dzielnej z okna – mówi.

Zofia Posmysz przyznaje, że kiedy na bramie obozu Auschwitz-Birkenau zobaczyła napis "Arbach maich frait", nie wiedziała, co w rzeczywistości oznacza. – Codziennie o czwartej był apel. Potem wymarsz do pracy na pole. To było na porządku dziennym, że można było już z roboty nie wrócić. Jeśli coś się zrobiło nie tak, mogli zatłuc na śmieć – mówi Zofia Posmysz. - Słyszałam jak w nocy podjeżdżał podciąg. Potem zaczynał się ogromy krzyk. Było słychać szczekanie psów i strzały. Rano widać było tych ludzi, siedzących na trawniku, czekających na śmierć – wspomina.

"Marsz śmierci"

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła niespełna 8 tysięcy więźniów Auschwitz. Ponad 56 tysięcy osób, hitlerowcy wyprowadzili wcześniej z obozu w tak zwanym "marszu śmierci". Trasa wiodła z Auschwitz przez Pszczynę do Wodzisławia Śląskiego. Z powodu silnego mrozu oraz niezwykłej brutalności hitlerowców zginęło blisko 600 osób.  Świadkiem tych wydarzeń był Ludwik Warzecha. - Przekonaliśmy się, czego hitlerowcy potrafili dokonać i że ludzi traktowali jak bydło. Szliśmy w śniegu, w mrozie, w drewniakach. To była droga krzyżowa więźniów Oświęcimia – wspomina.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu został uchwalony w rezolucji ONZ w 2005 roku. Dokument potępia kłamstwo oświęcimskie, czyli negowanie zbrodni hitlerowskich oraz nietolerancję i przemoc ze względów religijnych lub etnicznych. Zobowiązuje kraje członkowskie do realizacji programów edukacyjnych, które przybliżą przyszłym pokoleniom problem ludobójstwa i będą przed nim przestrzegały. Rezolucja wzywa też do ochrony miejsc upamiętniających Holocaust.

Szacuje się, że hitlerowcy zgładzili w okresie II wojny światowej około 6 milionów Żydów, co stanowiło 1/3 wszystkich Żydów na świecie, a połowa zamordowanych to Żydzi polscy. Holocaust przetrwało 10 procent żydowskiej społeczności w Polsce. Dwa miliony ofiar Holocaustu to dzieci.

rk