Polskie Radio
Section05
faszyzm

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka historia Europy historia Polski HISTORIA

NASZ WYWIAD Oblicza autorytaryzmu. Putinizm, czyli zwyczajny, rosyjski faszyzm

- Putin nie flirtuje z nacjonalistami czy rosyjskimi nazistami, by wzmocnić swoją władzę. Wielkomocarstwowy rosyjski szowinizm oparty na ideologii "ruskiego miru" i rządach "siłowików" jest istotą rosyjskiego systemu politycznego, który w latach 2014-2022 ukształtował się jako reżim faszystowski - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Walenty Baluk, politolog, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Władimir Putin faszyzm

Brytyjski minister obrony: Rosjanie powinni wspominać winy Stalina, atak na Polskę i Katyń

Ben Wallace przekonywał, że dziś Rosjanie są jak faszyści sprzed ośmiu dekad. Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej brytyjski minister obrony wyjaśniał też, że prowadząc wojnę na Ukrainie reżim w Moskwie "niszczy właśnie zarówno swoją przeszłość, jak i swoją przyszłość".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Wielka Brytania wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni faszyzm