X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki"

Trójka
Izabella Mazurek 16.01.2015
Uczestnicy uroczystości uczczenia pamięci ofiar obozu w Treblince, w ramach 5. edycji projektu Jesteśmy razem, na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
Uczestnicy uroczystości uczczenia pamięci ofiar obozu w Treblince, w ramach 5. edycji projektu "Jesteśmy razem", na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".

Książka "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" to 24 rozmowy z ludźmi, którzy są dziećmi ocalonych z Holokaustu, a łącznie opis historii 28 osób. - Najstarsza moja bohaterka to rocznik 1946, ja jestem jednym z najmłodszych. Urodziłem się w 1966 roku - mówi Mikołaj Grynberg.

Pisarz i fotograf opowiada, że jego bohaterowie dzielą się na trzy grupy: Żydów polskich wychowanych przez ocalonych w Polsce, ludzi wychowanych w Izraelu przez Żydów, którzy przeżyli Holokaust na terenach polskich pod okupacją niemiecką oraz Amerykanów, ze szczególnym naciskiem na nowojorczyków. Do której grupy należy gość Trójki? - Mój ojciec urodził się w 1940 roku i był cały czas w Warszawie i okolicach, przeszedł przez getto i ukrywał się po aryjskiej stronie z rodzicami - dodaje autor.

Jan Karski, zobacz serwis specjalny >>>

Zdaniem Mikołaja Grynberga największym sukcesem książki byłoby to, gdyby ktoś miał szansę zrozumieć tego rodzaju opowieści rodzinne. I gdyby zaprzestano powtarzać, że nie warto już poruszać tego tematu. - Jedna z twoich bohaterek opowiada, że Europa to w dzień cisza, a w nocy krzyki, to jest dziedzictwo Europy w jej oczach i uszach, to jest dziedzictwo jej domu - dopowiada prowadzący "Klub Trójki" Dariusz Bugalski.

/

Miało ich nie być... Są Żydami wychowanymi przez ocalałych z Holokaustu. W ich żyłach, jak mówi jeden z rozmówców Mikołaja Grynberga, "płynie dużo Auschwitzu". Grynberg zbiera w swojej książce "Oskarżam Auschwitz" dwadzieścia cztery "Opowieści rodzinne" (taki jest podtytuł książki).
Pisze tak: "Wierzę, że te historie zasługują na obecność w przestrzeni szerszej niż tylko grupa wsparcia. Chciałbym kiedyś usłyszeć, że są naszym - czyli wszystkich ludzi - dziedzictwem". Czy to możliwe?

Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

(sm, ei)