Auschwitz
Section02

Lekcja historii o obozie Auschwitz-Birkenau

PAP
Izabella Mazurek 16.01.2015
Wstęp do pierwszej lekcji edukacyjnej o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau
Wstęp do pierwszej lekcji edukacyjnej o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, foto: http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/

Internet jest doskonałym sposobem na dotarcie do osób, które chcą poznać historię nazistowskiego obozu zagłady, ale nie mogą odwiedzić go osobiście.

Z myślą głównie o nich Muzeum Auschwitz umieściło w internecie pierwszą lekcję historii.  - Internet daje nam duże możliwości edukacyjne - mówił Radiu Kraków Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Lekcja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego, jego założenia i funkcjonowania, a także różnych grup więźniów. Przybliżone zostały warunki bytowe w obozie, praca, kary, egzekucje i pseudomedyczne eksperymenty.

Część druga dotyczy masowej zagłady Żydów w Auschwitz. Zawiera kilkanaście rozdziałów poświęconych m.in. więźniom Sonderkommando, funkcjonowaniu komór gazowych i krematoriów, maskowaniu zbrodni, a także kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar.

Autorami lekcji są specjaliści z działu naukowego Muzeum - Jacek Lachendro i Piotr Setkiewicz.  - Staraliśmy się w przystępny sposób przedstawić skomplikowaną historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który z biegiem czasu stał się ogromnym kompleksem obozów i ośrodkiem natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych - powiedział kierownik Działu Naukowego Muzeum dr Piotr Setkiewicz.

Lekcja "Auschwitz - obóz koncentracyjny i zagłady" dostępna jest na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau po polsku i po angielsku.

PAP, tj