Nauka

Baterie Philae wyczerpały się. Zdążył pobrać próbkę!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 00:30
Rosetta nawiązała z nim kontakt w piątek wieczorem czasu polskiego. Urządzenie zamarło w trakcie łączności z Ziemią, ale zdążyło wykonać zadanie, jakim było pobranie próbki.
Dane z Philae spływają do ESA
Dane z Philae spływają do ESAFoto: ESA.

Połączenie wskazywało, że lądownik, znajdujący się na odległej o 511 mln km komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko, ciągle miał energię.

Przesył danych rozpoczął się w piątek o 23:29 czasu polskiego.

ESA nadal nie zna dokładnego położenia lądownika, ale odebrała od niego dane.

CO DZIEJE SIĘ Z PHILAE? RAPORT PO PIĄTKOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ >>>

Trwał wyścig z czasem. Agencja chciała wykonać jak najwięcej badań powierzchni komety zanim pierwotne baterie urządzenia wyczerpią się. Philae znajduje się w zacienionym miejscu i bardzo wątpliwe jest uzyskanie zasilania z zapasowych baterii słonecznych.

Naukowcy ESA uruchomili wszystkie instrumenty badawcze lądownika. Pracowały APXS, MUPUS, wiertło oraz SD2, który dostarczał próbki do analizatorów PTOLEMY i COSAC.

Po północy w nocy z piątku na sobotę ESA potwierdziła na swoim koncie na Facebooku, że udało się dokonać wiercenia i pobrać próbkę. To pierwsza próbka w historii, jaką pobrano z komety! Specjaliści z ekipy naziemnej ESA analizują dane, które napłynęły z lądownika, aby upewnić się, że wiercenie było pełne.

Wykonane zostały:
- badania z pomocą instrumentu Ptolemy przeznaczonego do wykonania analizy pierwiastków lekkich na powierzchni komety.
- co najmniej 3 zdjęcia z kamery ROLIS w nowej pozycji lądownika
- ściągane są dane z eksperymentu CONSERT "prześwietlającego" kometę
Ekscytująca noc w Centrum Kontroli Lotów w Darmstadt oraz w Centrum Kontroli Lądownika w Kolonii.

Wiemy już, że wykonane zostały badania z pomocą instrumentu Ptolemy, przeznaczonego do wykonania analizy pierwiastków lekkich na powierzchni komety. Co najmniej trzy zdjęcia zrobiła kamera ROLIS w nowej pozycji lądownika. Ściągnięto także dane z eksperymentu CONSERT "prześwietlającego" kometę.

Dane
Dane dotyczące wiercenia. Fot. ESA.

Baterie Philae miały się wyczerpać w sobotę. Być może uda się wybudzić lądownik, kiedy warunki oświetleniowe na komecie zmienią się, a ona sama zbliży się do Słońca.

Sonda Rosetta, która krąży wokół komety, nadal wykonuje swoje badania bez żadnych zakłóceń, więc misja Rosetty trwa.

Piątkowe
Piątkowe nocne łączenie z Philae. Ekipa naziemna ESA w niemieckim Darmstadt od dłuższego czasu pracuje w trybie 24/7. Fot. ESA.

Około pierwszej w nocy - podczas trwającego połaczenia z Philae - ESA podała na blogu, że poziom baterii spadł do poziomu bliskiego 21,5 V. Poniżej tego poziomu bateria nie zapewnia urządzeniu zasilania.

/

 

O 1:30 czasu polskiego instrumenty Philae wyłączyły się z powodu braku energii. Odtąd lądownik znajduje się w stanie uśpienia i przesyła tylko podstawowe dane.

ESA zdążyła ściągnąć wszystkie dane zebrane podczas pierwszego wiercenia (First Science Sequence).

W piątek około północy obrócono Philae o 35 stopni, aby bardziej "wystawić" go na Słońce. Może uda się jeszcze w niedalekiej przyszłości odzyskać łączność. ESA nie traci nadziei.

(ew/ESA)

Zobacz więcej na temat: astronomia esa NAUKA rosetta
Czytaj także

Kosmiczne wydarzenie dekady: Philae wylądował na komecie! (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:00
Kulminacyjny punkt kosmicznej misji sondy Rosetta. Jej lądownik Philae osiadł na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Akcja rozgrywa się w odległości ponad pięćset milionów kilometrów od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda Philae wylądowała na komecie, ale nie jest zakotwiczona (podsumowanie)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Europejska sonda wylądowała na komecie, ale nie jest zakotwiczona do jej powierzchni. Lądowanie sondy Philae na komecie 67/P Czuriumow - Gierasimienko jest pierwszym takim dokonaniem w historii badań kosmosu. Zobacz wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA wylądowała na komecie. Drugi dzień badań (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 13:00
Panorama powierzchni komety i nie tylko. Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Oto relacja z drugiego dnia badań komety 67p.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Philae zaczął wiercić. Lądowanie na komecie - dzień trzeci

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 14:00
Historyczna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej trwa. Philae rozpoczął wiercenia. ESA ma coraz więcej informacji na temat jego lokalizacji.
rozwiń zwiń