X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy dostrzegli narodziny nowego księżyca Saturna

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 00:01
To nie żart. Oseska nazwano Peggy. Jeśli jego istnienie potwierdzi się, będzie 63. naturalnym satelitą gazowego giganta.
Saturn - pierścienie
Saturn - pierścienieFoto: NASA/Cassini.

Dowodów na istnienie Peggy dostarczyła sonda Cassini.

- Dostrzeżenie narodzin małego księżyca to niezwykły i niespodziewany moment - mówi Linda Spilker z Jet Propulsion Laboratory NASA (JPL NASA).

Naukowcy dostrzegli, że kosmiczna materia, która stanowi budulec pierścieni Saturna, jest w pewnym miejscu zaburzona. To wskazuje, że istnieje tam jakiś obiekt. Peggy ma zapewne jedynie kilometr średnicy i niemal na pewno jest skupiskiem lodu.

Odkrycie jest ważne, po pokazuje, jak w łonie pierścieni formują się księżyce Saturna. Zdaniem prof. Carla Murraya z Queen Mary University w Londynie, pierścienie są lodowe, a w 90 proc. jest to lód wodny. Kiedy jego grudki sderzają się ze sobą, tworzy się kula lodowa.

Nie wiadomo, co stanie się z Peggy. Jeśli nadal będzie krążyła wewnątrz pierścieni, może ulec stopniowej dezintegracji pod wpływem zderzeń z innymi krążącymi tam fragmentami materii. Jeśli jednak "ucieknie" z pierścienia, może nadal nabierać masy i z czasem stać się dużym księżycem.

Naukowcy nie będą teraz mieli okazji śledzić losów Peggy. Istnieje szansa, że dojrzy ją Cassini podczas swojego kolejnego przelotu w tej okolicy w 2016 roku.

Szczegóły odkrycia opublikowano na łamach pisma "Icarus".

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Układ Słoneczny ma nową planetę karłowatą!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Astronomowie spostrzegli obiekt o średnicy około 450 km. Znajduje sie 80 razy dalej od Słońca niż Ziemia. A nieregularności jego orbity mówią nam nieco o hipotetycznej Planecie X.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po Rosetcie czas na Philae. Naukowcy wybudzili lądownik

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 23:20
Astronomowie obudzili kosmiczny lądownik, który niebawem ma dotrzeć do jądra komety. Maszyna spała przez trzy lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fale grawitacyjne dla laików

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 22:22
Naukowcy ogłosili, że mają dowody na istnienie przewidywanych od dawna fal grawitacyjnych. O co chodzi w przełomowym odkryciu sprzed dwóch tygodni?
rozwiń zwiń