Nauka

Naukowcy przetłumaczyli język dzikich szympansów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 14:00
Sądzą, że wiedzą, co znaczą gesty, których małpy te używają, aby się komunikować między sobą. Dzięki szympansy wysyłają około 19 komunikatów, a ich „słownik” liczy 66 gestów.
Naukowcy przetłumaczyli język dzikich szympansów
Foto: (fot. EPA)

Aby to ustalić, badacze sfilmowali ok. 5000 sytuacji komunikacyjnych, jakie miały miejsce u szympansów żyjących dziko w Ugandzie. Wyniki analiz publikuje „Current Biology".

Dr Catherine Hobaiter, która kierowała badaniami, twierdzi, że to jedyny dowód na intencjonalne komunikowanie się w świecie zwierzęcym. Chodzi o sytuację, w której jedno zwierzę świadomie wysyła wiadomość drugiemu. - Tylko szympansy mają coś, co pod tym względem przypomina ludzki język - mówi badaczka.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że małpy potrafią zrozumieć skomplikowane informacje przekazywane im przez inne osobniki, ale nie było dowodów, że informacje te są wysyłane intencjonalnie (np. okrzyk ostrzegający przed drapieżnikiem może być odruchem przerażenia, który interpretują inne osobniki, ale może być też świadomym ostrzeżeniem).

Niektóre z nagranych gestów nie są jednoznaczne, ale inne małpy stosują tylko w ściśle określonych sytuacjach. Szympansy sprawdzają też, czy osobnik, któremu chcą coś przekazać, patrzy na nie. Na jednym z nagrań matka podsuwa swojemu dziecku nogę, dając mu sygnał, aby się na nią wdrapało. Jak tylko szympansiątko to zrobiło, para oddaliła się.

Dr Susanne Shultz, biolog ewolucyjny z University of Manchester, uważa, że badania publikowane w „Current Biology” są ważne, ponieważ pokazują nam, jak niewiele wiemy nadal o szympansach. Z drugiej strony - niewielka ilość zarejestrowanych gestów to „zawód”. Oznacza albo że małpy mają sobie niewiele do powiedzenia, albo to, że wciąż nie dostrzegamy wielu informacji, które sobie przekazują - mówi.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Matematyka: istnieje większa szansa, że ugryzie cię Luis Suarez niż rekin

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 00:01
Urugwajski napastnik ugryzł włoskiego zawodnika Giorgia Chielliniego - i zrobił to celowo. Ian Steadman z "New Statesmen" poczuł się zaniepokojony tymi wydarzeniami na Mundialu i postanowił zbadać sprawę od strony statystyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekolodzy liczą bociany

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 21:00
Na świecie żyje 260 tysięcy par bocianów. Mniej więcej co piąty z nich sezon letni spędza w Polsce, między innymi na wschodzie Mazowsza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nature: Dwa odkrycia ws. komórek macierzystych nieprawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 13:13
Czasopismo wycofało dwa artykuły na temat przełomowych badań nt. komórek macierzystych. Zostały opublikowane w styczniu na łamach tego samego pisma. Okazało się, że nie były prawdziwe.
rozwiń zwiń