X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Szczecińscy archeolodzy znaleźli nieznane megality

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 22:22
Archeolodzy ze Szczecina znaleźli tajemnicze konstrukcje megalityczne sprzed kilku tysięcy lat znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej w woj. zachodniopomorskim.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos


Dotychczas naukowcy nie zdawali sobie sprawy z obecności tego typu konstrukcji w tym rejonie.

Projekt inwentaryzacji megalitów na terenie Pomorza Zachodniego rozpoczął się w 2011 roku. Jego inicjatorami są dr Agnieszka Matuszewska i dr Marcin Szydłowski. 

Okazało się, że magalitówjest więcej niżnprzypuszczano. - Już sama kwerenda materiałów archiwalnych, dawnych niemieckich map, literatury i analiza toponomastyczna, polegająca na badaniu znaczenia dawnych (często ludowych) nazw miejscowych, w poszukiwaniu lokalizacji konstrukcji megalitycznych, przyniosły nadspodziewane rezultaty” – mówi dr Matuszewska.

Po wykonaniu skrupulatnej pracy gabinetowej, badacze udali się w teren, aby zweryfikować swoje ustalenia. Na razie weryfikacji terenowej poddano dotychczas 5 potencjalnych lokalizacji.

Jednym z nowo odkrytych stanowisk jest konstrukcja położona nieopodal miejscowości Czachowo. Na XIX-wiecznych mapach niemieckich zaznaczono Hünen Berg, czyli „wzgórze olbrzymów”. Dla archeologów był to sygnał, że na szczycie tak nazwanej formy terenowej mogła znajdować się konstrukcja megalityczna. - Weryfikacja terenowa pokazała, że faktycznie w tym miejscu, w lesie na niewielkim wyniesieniu, znajdują się pozostałości kamiennych konstrukcji otoczone kamiennym kręgiem – mówi badaczka.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowianie byli tu zawsze? Archeolodzy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:00
Genetycy podważają teorię części polskich archeologów. Być może Słowianie wcale nie pojawili się w Polsce dopiero we wczesnym średniowieczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wampiry z Drawska mogły umrzeć na cholerę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 23:55
Tajemnicze groby z Wielkopolski mogą być pozostałością po epidemii. Na pewno byli to ludzie miejscowi - informują badacze z USA i Kanady na łamach "PLOS ONE".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa znalezisk spod autostrady

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 15:00
Budowa autostrad i związane z nią badania archeologiczne otworzyły nowy etap w naszej wiedzy o prehistorii. W Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu można oglądać najciekawsze znaleziska spod obwodnicy miasta.
rozwiń zwiń