Nauka

2014 rokiem walki z ebolą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 00:01
Dwa tysiące czternasty był rokiem walki z ebolą. Do tej pory wirus zabił na zachodzie Afryki ponad 7800 osób spośród 20 000 zarażonych. Eksperci mówią zarówno o sukcesach jak i sporej przegranej.
2014 rokiem walki z ebolą
Foto: PAP/Paweł Supernak


Zdaniem specjalistów widać oznaki poprawy: ludzie nauczyli się myć ręce i unikają bezpośredniego kontaktu; jest więcej bezpiecznych pogrzebów.

- Jest lepszy dostęp do leczenia; całe rejony stają się bezpieczniejsze - mówił wcześniej sekretarz generalny ONZ, Ban Ki Moon.

Tymczasem naukowcy pracują nad lekami, szczepionkami i produktami z krwi tych, którzy przeżyli zakażenie. Nie brakuje jednak głosów krytyki: według wpływowego tygodnika „Science” słaba, powolna odpowiedź międzynarodowych organizacji na epidemię zasługuje na miano porażki roku.

Krytyczny jest też szef Banku Światowego, który, nauczony doświadczeniem, chce stworzyć specjalne medyczne siły szybkiego reagowania.

A sceptycy mówią, że epidemia eboli to w dużej mierze wydarzenie medialne: liczba ofiar z całego roku, czyli niecałe osiem tysięcy, to tyle, ile w Afryce umiera na AIDS w ciągu dwóch dni.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna Ebola
Czytaj także

Fundacja Billa Gatesa przekaże 6 milionów dolarów na walkę z ebolą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:53
Prawie sześć milionów dolarów na eksperymentalne metody walki z ebolą. Taką pomoc zagrożonym mieszkańcom zachodniej Afryki oferuje Fundacja Billa i Melindy Gatesów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tytuł Człowiek Roku za walkę z wirusem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 19:00
Człowiekiem Roku 2014 magazynu "Time" zostały osoby walczące z wirusem Ebola.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepionka przeciw eboli - pierwsze wyniki

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 18:00
Testy szczepionek przeciw eboli dają pierwsze obiecujące rezultaty. Naukowcy piszą o tym w medycznym tygodniku „The Lancet”.
rozwiń zwiń