X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polskie niebo rozświetlił fragment spadającej komety

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 23:33
Przedwczoraj na polskim niebie widoczny był bardzo jasny obiekt - wyjątkowo długi bolid. Zarejestrowały go kamery Polskiej Sieci Bolidowej. Czym dokładnie było to zjawisko?
Polskie niebo rozświetlił fragment spadającej komety
Foto: fot. YouTube

Wczesnym wieczorem 13 stycznia 2015 o godzinie 17:50 w większej części Polski widoczny był bolid, czyli bardzo jasny meteor. Zjawisko trwało kilkanaście sekund, czyli wyjątkowo długo.

Jak podaje na swojej stronie Pracownia Komet i Meteorów, zjawisko rozpoczęło się stosunkowo daleko od wschodniej granicy Polski. - Początek zarejestrowany na fotografiach znajduje się na pograniczu białorusko-ukraińskim, 25 km na południe od Pińska na Białorusi, na wysokości 102 km - czytamy na stronie PKiM. W połowie trajektorii bolid znalazł się nad Brześciem, a maksymalną jasność osiągnął nad miejscowością Platerów na Podlasiu. Było to -7 magnitudo jasności absolutnej. Lot obiektu zakończył się kilka kilometrów na północ od Wołomina na wysokości 62 km.

Orbita bolidu podobna jest do orbit komet krótkookresowych. Także jasność i duża wysokość, na której zaczęło się zjawisko, może potwierdzać kometarne pochodzenie bolidu.

(ew/PKiM.pl)

Zobacz więcej na temat: astronomia kometa NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiemy, co stało się z kometą ISON

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:40
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała wyniki badań ostatnich chwil istnienia komety 2012/S1 (ISON). Miała być kometą stulecia, ale rozpadła się przy bliskim przejściu koło Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odżyje hipoteza o pozaziemskim pochodzeniu życia?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 08:25
Po wykryciu na komecie 67 P cząsteczek organicznych, do łask może wrócić teoria, zgodnie z którą to właśnie komety dostarczyły na Ziemię pierwsze składniki niezbędne do życia - sugeruje w rozmowie z IAR amerykański ekspert Dean Regas z Obserwatorium Astronomicznego w Cincinnati.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowy hit roku. Misja Rosetta na ustach wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:55
Do największych wydarzeń świata nauki w 2014 roku należało lądowanie modułu Philae na pędzącej komecie. W obserwowanej przez miłośników kosmosu z całego świata misji Rosetta swój znaczący udział mieli polscy naukowcy.
rozwiń zwiń