Nauka

Polskie niebo rozświetlił fragment spadającej komety

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 23:33
Przedwczoraj na polskim niebie widoczny był bardzo jasny obiekt - wyjątkowo długi bolid. Zarejestrowały go kamery Polskiej Sieci Bolidowej. Czym dokładnie było to zjawisko?
Polskie niebo rozświetlił fragment spadającej komety
Foto: fot. YouTube

Wczesnym wieczorem 13 stycznia 2015 o godzinie 17:50 w większej części Polski widoczny był bolid, czyli bardzo jasny meteor. Zjawisko trwało kilkanaście sekund, czyli wyjątkowo długo.

Jak podaje na swojej stronie Pracownia Komet i Meteorów, zjawisko rozpoczęło się stosunkowo daleko od wschodniej granicy Polski. - Początek zarejestrowany na fotografiach znajduje się na pograniczu białorusko-ukraińskim, 25 km na południe od Pińska na Białorusi, na wysokości 102 km - czytamy na stronie PKiM. W połowie trajektorii bolid znalazł się nad Brześciem, a maksymalną jasność osiągnął nad miejscowością Platerów na Podlasiu. Było to -7 magnitudo jasności absolutnej. Lot obiektu zakończył się kilka kilometrów na północ od Wołomina na wysokości 62 km.

Orbita bolidu podobna jest do orbit komet krótkookresowych. Także jasność i duża wysokość, na której zaczęło się zjawisko, może potwierdzać kometarne pochodzenie bolidu.

(ew/PKiM.pl)

Zobacz więcej na temat: astronomia kometa NAUKA

Czytaj także

Wiemy, co stało się z kometą ISON

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:40
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała wyniki badań ostatnich chwil istnienia komety 2012/S1 (ISON). Miała być kometą stulecia, ale rozpadła się przy bliskim przejściu koło Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odżyje hipoteza o pozaziemskim pochodzeniu życia?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 08:25
Po wykryciu na komecie 67 P cząsteczek organicznych, do łask może wrócić teoria, zgodnie z którą to właśnie komety dostarczyły na Ziemię pierwsze składniki niezbędne do życia - sugeruje w rozmowie z IAR amerykański ekspert Dean Regas z Obserwatorium Astronomicznego w Cincinnati.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowy hit roku. Misja Rosetta na ustach wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:55
Do największych wydarzeń świata nauki w 2014 roku należało lądowanie modułu Philae na pędzącej komecie. W obserwowanej przez miłośników kosmosu z całego świata misji Rosetta swój znaczący udział mieli polscy naukowcy.
rozwiń zwiń