Nauka

Coraz więcej wody w Układzie Słonecznym. Jest też na Ganimedesie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 19:33
NASA ogłosiła wyniki analizy danych przesłanych przez Teleskop Hubble'a. Na Ganimedesie, największym księżycu Jowisza, znajdują się słone oceany.
Ganimedes i Jowisz, wizja artysty
Ganimedes i Jowisz, wizja artystyFoto: NASA/ESA.

Naukowcy od dawna spekulowali, że pod lodową skorupą może się tam znajdować woda w stanie płynnym. Geolodzy wykonali już mapę powierzchni księżyca, aby na jej podstawie ustalić, co dzieje się pod spodem. Niestety, badania powierzchni nie przyniosły jednoznacznych rezultatów.

Teraz badacze są już niemal pewni. Wskazówek dostarczyły zorze, sfotografowane nad Ganimedesem już w latach 1990-tych.

Podobnie jak w przypadku Ziemi, zorze na Ganimedesie pojawiają się w okolicach biegunów magnetycznych. Są czerwone i wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ dodatkowo wpływa na nie magnetyzm Jowisza.

Okazuje się jednak, że sąsiedztwo Jowisza nie wyjaśnia wszystkich zachowań zórz. Może je natomiast wytłumaczyć obecność słonej wody ukrytej płycej niż 350 km pod powierzchnią księżyca. Słona woda doskonale przewodzi prąd i może działać jak elektromagnes, który wpływa na zorze i je stabilizuje. Wyjaśniałaby zatem ich nietypowe zachowanie.

Informacja o Ganimedesie pojawiła się zaledwie kilka dni po innej, dotyczącej Enceladusa, księżyca Saturna. Także tam ma istnieć ocean, ukryty pod lodową skorupą.

(ew/PopSci)

/

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA NAUKA woda
Czytaj także

Zobacz galaktykę w niesamowitej rozdzielczości (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 23:44
NASA opublikowała niezwykle szczegółowe zdjęcia naszej kosmicznej sąsiadki, Galaktyki Andromedy. Zawdzięczamy je oczywiście Teleskopowi Hubble'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy na Weście płynęła woda?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 23:55
Sonda Dawn zbliża się do Ceres, ale naukowcy misji wciąż badają dane, które urządzenie zebrało podczas przelotu obok Westy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Plutona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 01:00
Na razie nie robią wrażenia, ale to i tak najbliższe ujęcia, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. A najlepsze jeszcze przed nami, bo sonda dopiero zbliża się do celu.
rozwiń zwiń