Nauka

Nosorożec sprzed 3 milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 14:00
Na północy Hiszpanii, w regionie La Rioja, odkopano szkielet nosorożca sprzed trzech milionów lat. Są to najlepiej zachowane szczątki tego zwierzęcia na Półwyspie Iberyjskim.
Audio
  • Hiszpania: nosorożec sprzed 3 milionów lat - IAR / Ewa Wysocka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Nieopodal Salamanki, w centrum Hiszpanii, znaleziono zaś najstarszy na świecie okaz trylobita - morskiego stawonoga. Skamielina ma 520 milionów lat.

Trylobita wydobyto ze skał Rinconady de la Sierra - miejsca, w którym badania paleontologiczne są prowadzone od 30 lat. Odkrycia dokonali naukowcy z Walencji. Podobne skamieliny były dotąd znajdowane tyko na Syberii, w Meksyku i Maroku.

Szkielet nosorożca z epoki pliocenu odkryto podczas poszerzania szosy. Zdaniem naukowców, zachowały się nie tylko jego kości, ale też szczątki ówczesnej flory: liście drzew, igły sosnowe i pyłki kwiatowe.

Wkrótce kości nosorożca zostaną przewiezione do Madrytu i tam zbadane. W przyszłości szkielet wróci do La Riojy i będzie go można oglądać w muzeum.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia paleontologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uskrzydlony dinozaur miał aż cztery skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 14:00
Miał też wyjątkowo długie pióra i żył na terenie dzisiejszych Chin. Znalezione szczątki niezwykłego dinozaura naukowcy opisują na portalu tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Chile odkryto nieznanego dinozaura

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 20:20
Zespół chilijskich paleontologów odkrył szczątki nieznanego dotychczas gatunku dinozaura. Wegetariański kuzyn tyranozaura żył około 145 milionów lat temu w Patagonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaur jak nietoperz

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 11:11
Był mały i wyglądał trochę jak nietoperz, ale był dinozaurem. Naukowcy znaleźli w Chinach szczątki nieznanego gatunku sprzed milionów lat i piszą o nich z prestiżowym tygodniku „Nature”.
rozwiń zwiń