Polskie Radio
Section05
paleontologia

Fotochemia cząstek - pytania o początki życia na Ziemi

Paleobiolodzy uważają, że pierwsza żywa cząsteczka powstała na Ziemi już 4 miliardy lat temu. Warunki panujące na naszej planecie nie sprzyjały wtedy życiu - nie było tlenu i warstwy ozonowej, a na jego powstanie ogromny wpływ miało promieniowanie ultrafioletowe. Naukowcy w wielu ośrodkach odtwarzają te pierwotne warunki, które decydowały o początkach życia i mają nadzieję, że ich poznanie pomoże nam ratować życie w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  paleontologia biologia Krzysztof Michalski

Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia antropologia odkrycia i ciekawostki odkrywcy NAUKA geografia paleontologia

Sztuka naskalna w Polsce

Choć polskie przykłady interesującej sztuki naskalnej nie mogą się równać z odkryciami z Francji czy Hiszpanii, to piktogramy w prehistorycznej kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich są bardzo interesujące. Na łamach listopadowego "Rock Art Research" ukazała się właśnie praca polskich badaczy poświęcona rodzimej sztuce naskalnej. Gościem Polskiego Radia 24 był Maciej Grzelczyk z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, główny autor publikacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odkrywcy paleontologia archeologia