Nauka

Lodowe góry na Plutonie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 23:00
NASA pokazała pierwsze zdjęcia, wykonane przez sondę New Horizons podczas jej przelotu obok Plutona i Charona.
Powierzchnia Plutona
Powierzchnia Plutona Foto: nasa/New Horizons

- Już mamy wspaniałe wyniki - komentuje pierwsze dane Alan Stern, główny naukowiec misji. A to dopiero początek.

Na opublikowanym zdjęciu widać okolice równika planety. Są tam zlodowaciałe góry o wysokości dochodzącej do 3500 metrów. Najprawdopodobniej to dość młode twory, powstałe ok. 100 mln lat temu. - Jedne z najmłodszych w Układzie Słonecznym - komentuje Jeff Moore, jeden z geologów pracujących przy misji New Horizons.

Pluton nie jest rozgrzewany przez grawitacyjne oddziaływanie z innymi obiektami Układu Słonecznego. Za przemiany na powierzchni planety muszą zatem odpowiadać inne procesy, związane z wewnętrzną dynamiką tego ciała niebieskiego.

Znamy także nowe fotografie Charona. Co zdziwiło badaczy, na księżycu nie ma kraterów. Są tam jednak ślady po procesach, jakie muszą zachodzić we wnętrzu naturalnego satelity Plutona.

Sonda wzięła pod lupę także pomniejszych członków rodziny Plutona - księżyce Nix, Hydrę, Styks i Cerber. Wiemy już, że Hydra ma nieregularny kształt i wymiary 43 na 33 kilometry. Prawdopodobnie pokrywa ją lód wodny.

(ew/NASA)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA Pluton

Czytaj także

Prochy odkrywcy Plutona wysłane w kosmos. Lecą na spotkanie z tą "planetą"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 17:20
Na pokładzie sondy New Horizons, która 14 lipca przeleci koło Plutona znajdują się prochy amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha, który odkrył tę planetę 85 lat temu. Agencja NASA chciała w ten sposób symbolicznie uhonorować astronoma i jego odkrycie. Wdowa po Tombaughu i jego dwoje dzieci ofiarowali uncję jego prochów, które umieszczono w aluminiowej kapsule opatrzonej odpowiednim napisem na pokładzie sondy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulminacyjny punkt historycznej misji. Sonda New Horizons minęła Plutona

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 20:50
We wtorek tuż przed godz. 14:00 sonda New Horizons maksymalnie zbliżyła się do Plutona. Informację przekazały we wtorek agencje, oficjalne potwierdzenie od NASA zostanie wydane w nocy z wtorku na środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda NASA minęła Plutona i przesłała sygnał na Ziemię. "Historyczne zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:50
Przelatująca w maksymalnie małej odległości od Plutona sonda New Horizons przekazała na Ziemię sygnał świadczący o sukcesie misji. Sygnał dotarł do centrum kontroli w Maryland (USA) tuż przed godz. 03:00 rano w środę - podała agencja AP.
rozwiń zwiń