Nauka

Najstarszy europejski ząb

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 13:30
We Francji natrafiono na ślady obecności człowieka wcześniejsze niż dotychczas było to nauce wiadome. W rejonie Pirenejów znaleziono ząb, który ma 560 tysięcy lat.
Audio
  • Francja: Ząb sprzed 560 tysięcy lat - IAR, M. Brzeziński
Najstarszy europejski ząb
Foto: PAP/EPA/DENIS DAINAT / EPCC-CERP TAUVATEL

Zęba znaleziono w tej samej jaskini, w której w 1971 roku natrafiono na szczątki słynnego Człowieka z Tautavel - jak dotąd uważanego za najstarszy ślad obecności ludzkiej we Francji. Odkrycia dokonało dwoje ochotników spędzających część wakacji na pracach archeologicznych we wschodniej części Pirenejów.

Paleoantropolog Yves Coppens, profesor z College de France bardzo wysoko ocenia znalezisko. Naukowiec podkreśla, że nie chodzi o sam ząb, lecz o te informacje, których on może dostarczyć o człowieku z tamtej epoki. Analiza zęba da odpowiedź na pytanie jak się ów człowiek odżywiał, czy jadł głównie mięso, czy raczej warzywa.

Badania genetyczne DNA pozwolą ustalić czy był on spokrewniony z tak zwanym Człowiekiem z Tautavel czy raczej należał do innej grupy plemiennej. Pierwszy ząb z tej samej epoki znaleziono w 1988 roku w Dolomitach we Włoszech.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: antropologia archeologia NAUKA
Czytaj także

Przeszłość zapisana w kościach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 11:30
Jakie informacje można pozyskać z kości? Jakie typy szczątków ludzkich mają w ogóle szansę przetrwać do naszych czasów? O tym wszystkim w "Naukowym zawrocie głowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy gatunek praczłowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:00
Archeolodzy odkryli w Afryce nowy gatunek praczłowieka. Szczątki znalezione w Etiopii mają ponad trzy miliony lat, piszą odkrywcy w prestiżowym tygodniku „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: zabójstwo sprzed 430 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:30
Do pierwszego, udokumentowanego zabójstwa doszło 430 tysięcy lat temu w Atapuerce, jaskini na północy Hiszpanii. Odkrycia dokonali antropolodzy i archeolodzy prowadzący tam badania.
rozwiń zwiń