Nauka

Nagroda Nobla 2015 za walkę z malarią i chrobami powodowanymi przez nicienie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 12:11
Irlandczyk William C. Campbell i Japończyk Satoshi Ōmura zostali wyróżnieni za leku na choroby wywołane przez nicienie. Chinka Youyou Tu została nagrodzona za pracę nad terapią przeciwko malarii.
Audio
  • William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie "medycyna lub fizjologia" (IAR)
Komary przenoszące malarię pojawiły się w Czechach i na Słowacji
Komary przenoszące malarię pojawiły się w Czechach i na SłowacjiFoto: PublicDomainPictures/Pixabay

William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie "medycyna lub fizjologia".

Nagrodę podzielono w tym roku na dwie części. Pierwszą otrzymali Campbell i Omura za odkrycia dotyczące nowej terapii chorób wywołanych przez pasożyty. Druga część nagrody przypadła Youyou Tu za odkrycia związane z nową metodą leczenia malarii.

Odkrycia tegorocznych laureatów pozwoliły na skuteczną walkę z malarią oraz chorobami wywoływanymi przez pasożytnicze nicienie, jak słoniowacizna czy ślepota rzeczna - podkreślił w poniedziałek Komitet Noblowski.

- Opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski. Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

Youyou Tu (ur. w 1930 r.) jest dwunastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoją karierę naukową poświęciła badaniom nad tradycyjną medycyną chińską; jest profesorem Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej.

William C. Campbell (ur. 1930 r. w Irlandii) od lat 50. XX w. pracuje na uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym badaczem na Drew University w Madison (stan New Jersey).

Satoshi Omura (ur. w 1935 r. w Japonii) jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato. 

(IAR/PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Malaria wkrótce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:00
W Europie mogą coraz częściej pojawiać się niektóre tropikalne choroby, ostrzegają naukowcy. Według najnowszych prognoz na przykład malaria, wraz z rozprzestrzeniającymi się komarami, może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edycja genów z noblem? Zaczynają się noblowskie spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 20:00
Badacze stojący za odkryciem technologii zwanej CRISPR-Cas9, która pozwala edytować praktycznie każdy gen, to jedni z silnych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla - wynika z corocznych analiz, przeprowadzonych na zlecenie Thomson Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w latach 1901-2015 (dokumentacja)

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 16:39
Oto laureaci nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w latach 1901-2015:
rozwiń zwiń