Nauka

Malaria wkrótce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:00
W Europie mogą coraz częściej pojawiać się niektóre tropikalne choroby, ostrzegają naukowcy. Według najnowszych prognoz na przykład malaria, wraz z rozprzestrzeniającymi się komarami, może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu kilkudziesięciu lat.
Audio
  • Europa narażona na choroby tropikalne - IAR/ R. Motriuk
Komary mogą przenosić groźne choroby
Komary mogą przenosić groźne chorobyFoto: Jim Gathany/Wikipedia/domena publiczna

W Europie komary są co najwyżej irytujące, ale w cieplejszych klimatach są dla ludzi bardzo niebezpieczne. Według szacunków, właśnie ze względu na przenoszone zarodźce malarii, komary są uznawane za najgroźniejsze zwierzęta dla człowieka: malaria zabija co roku grubo ponad pięćset tysięcy ludzi.

W przewidywalnej przyszłości ta choroba może dotrzeć z południa nawet do Wielkiej Brytanii, piszą naukowcy na portalu tygodnika „The Lancet”. Dodają, że przyczyną jest nie tylko ocieplający się klimat, ale także nowe odmiany komarów, które przywędrowały z Azji. Lubią one składać jajeczka na przykład w starych oponach.

W ostatniej dekadzie malaria pojawiła się już w Grecji.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: malaria medycyna NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naziści chcieli wykorzystywać komary jako broń biologiczną

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 16:48
Niemieccy naukowcy podczas drugiej wojny światowej chcieli wykorzystać malarię jako broń - wynika z najnowszych badań. Zaprezentował je dr Klaus Reinhardt z Uniwersytetu w Tybindze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o WZW

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 15:21
Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące wirusowego zapalenia wątroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ebola: koniec epidemii w sierpniu?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 14:14
Epidemia eboli w Afryce Zachodniej może skończyć się w sierpniu. Takiego zdania jest specjalny wysłannik ONZ do walki z ebolą Ismail Ahmed.
rozwiń zwiń