Nauka

Manipulacja genami wydarzeniem roku według "Science"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 23:00
Kontrowersyjna metoda manipulowania genami - CRISPR to naukowy przełom roku według tygodnika „Science”. Autorzy analizy piszą, że ta technologia może być cenna dla medycyny, ale jednocześnie niesie ze sobą poważne wątpliwości etyczne.
Audio
  • Wydarzenie roku 2015 według "Science" - IAR, Rafał Motriuk
Manipulacja genami wydarzeniem roku według Science
Foto: Pixabay

Metoda CRISPR została wynaleziona kilka lat temu. Teraz zastosowano ją w praktyce, tłumaczy David Grimm z „Science”.

- Badacze zmodyfikowali na przykład DNA komarów, tak by nie mogły one roznosić malarii. Najpierw to zrobiono w laboratorium, ale potem takiej cechy nabrała cała testowana populacja i komary - te które badano - nie mogły już rozprzestrzeniać malarii - mówi Grimm.

Zdaniem naukowców, metoda CRISPR może być bardzo pomocna w leczeniu raka lub w hodowaniu zwierzęcych narządów, które można by przeszczepiać ludziom. Jednocześnie chińscy naukowcy zmodyfikowali w ten sposób nawet ludzkie zarodki, co wywołało burzę w świecie akademickim.

Zdaniem części naukowców CRISPR może pomóc w leczeniu wad genetycznych, inni twierdzą, że na razie technologia jest niedoskonała i nie powinna być stosowana u ludzi.

(IAR)

Czytaj także

Enzym, który zmieni grupę krwi w typ uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 18:00
Preparat znacznie ułatwi transfuzje krwi. Zmieni dostępną w typ, który można podać każdemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edycja genów z noblem? Zaczynają się noblowskie spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 20:00
Badacze stojący za odkryciem technologii zwanej CRISPR-Cas9, która pozwala edytować praktycznie każdy gen, to jedni z silnych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla - wynika z corocznych analiz, przeprowadzonych na zlecenie Thomson Reuters.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plemnik ze zwykłej komórki? Na razie u owcy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 12:00
Dzięki wieloletniej współpracy naukowców z Francji, Polski i Włoch udało się przekształcić jądro pobranej od owcy komórki – fibroblastu – w plemnik w ciągu zaledwie 48 godzin.
rozwiń zwiń