Nauka

Naukowy przełom stulecia: fale grawitacyjne istnieją!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 17:00
Fizycy potwierdzili oficjalnie to, o czym szeptano od kilku dni. Zmarszczki w czasoprzestrzeni naprawdę istnieją. Spekulacje trwały od niemal wieku, bo istnienie fal przewidział Albert Einstein.
Zderzenie czarnych dziur według NASA
Zderzenie czarnych dziur według NASA

Ich istnienie wynika z teorii względności. Masa zagina czasoprzestrzeń, więc każda przyspieszająca masa powinna zostawiać ślady w czasoprzestrzeni. Intuicyjnie proste, ale niezwykle trudne do wykrycia. Od 50 lat próbowano dowieść ich istnienia przy pomocy obserwacji.

- Zaobserwowaliśmy fale grawitacyjne. Zrobiliśmy to! - mówi David Reitze, fizyk z Uniwersytetu Florydy i szef Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (Ligo) podczas dzisiejszej specjalnej konferencji naukowej w Waszyngtonie.

Fenomen został wykryty dzięki kolizji dwóch czarnych dziur. Dzięki niezwykle czujnemu detektorowi LIGO badacze wsłuchali się w zapis zderzenia. Dwa niezwykle gęste obiekty, jeden z nich o masie ponad 36, a drugi 29 razy większej niż nasze Słońce, zbliżały się do siebie po spirali. Wreszcie wpadły na siebie wyzwalając zniekształcenia czasoprzestrzeni. Zderzenie trwało ułamek sekundy, ale dostarczyło naukowcom danych do analizy.

Zderzenie zostało zarejestrowane we wrześniu zeszłego roku, potem kilka miesięcy potwierdzano, że zjawisko, które zarejestrowano, to rzeczywiście fale grawitacyjne. Od dłuższego czasu świat naukowy huczał od pogłosek.

Mierzono odkształcenia promieni lasera o długości 4 km. Trzeba było niezwykłej precyzji, bo odchylenie wiązki było 10 tys. razy mniejsze niż proton. Udało się je zarejestrować.

Odkrycie potwierdza wyliczenia Alberta Einsteina i, zdaniem specjalistów, jest równie doniosłe jak odkrycie struktury DNA lub bozonu Higgsa. Umożliwi zbadanie najstarszych obiektów we Wszechświecie i sięgnięcie do samego początku naszego kosmosu.

Naukowcy sądzą, że to odkrycie na miarę potwierdzenia istnienia bozonu Higgsa lub ustalenia struktury DNA. - Jest to materiał na Nagrodę Nobla, nie ma co do tego wątpliwości - mówi prof. Karsten Danzmann z Instytutu Maksa Plancka Fizyki Grawitacji, europejski szef zespołu poszukiwaczy fal grawitacyjnych.

Czym są fale grawitacyjne? Wyjaśnienie na filmie:

(ew/Guardian/Economist/rp)

Czytaj także

"Świetna wiadomość. Nobel za neutrina jest zasłużony"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 17:46
To zasługiwało na Nobla: piękny eksperyment, przekonujący i czysty dowód, postawienie kropki nad "i" - tak o dokonaniach tegorocznych noblistów z fizyki mówi prof. Jan Sobczyk z Zakładu Fizyki Neutrin Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badacze sfotografują horyzont zdarzeń

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 21:00
Astronomowie chcą po raz pierwszy sfotografować czarną dziurę i otaczający ją tak zwany horyzont zdarzeń. Zespół teleskopów niezbędnych do tego projektu jest już niemal gotowy - mówili naukowcy podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mogłaby zaćmić galaktykę. Najpotężniejsza supernowa w historii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 23:23
Gigantyczny i najjaśniejszy z dotychczas wykrytych wybuchów gwiazdy, tzw. supernowej, wykrył międzynarodowy zespół astronomów - poinformowało w swym ostatnim wydaniu czasopismo "Science".
rozwiń zwiń