Polskie Radio
Section05
fale grawitacyjne

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik astronomia fizyka fale grawitacyjne

Nagroda Nobla z fizyki za fale grawitacyjne

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki podzielą między siebie trzej badacze fal grawitacyjnych: Reiner Weiss, Barry Barish i Kip Thorne. Nagrodę przyznano za wkład w prace nad detektorem fal grawitacyjnych LIGO i ich obserwację. O badaniach fal grawitacyjnych mówił w audycji Zdziwienie Tygodnia prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z ponad tysiąca fizyków, którzy brali udział w projekcie i mieli swój udział w wykryciu fal grawitacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fale grawitacyjne nagroda Nobla Albert Einstein

Wszechświat i jego tajemnice. Czy wiemy jak powstał?

- Jedni naukowcy są zwolennikami teorii inflacji, mówią że Wszechświat powstał z pierwotnych fluktuacji przez bardzo szybką ekspansję, nadmuchanie. Drudzy twierdzą, że ten, w którym jesteśmy teraz, powstał z tego, który się skurczył przedtem - mówi prof. Jean-Pierre Lasota, odnosząc się do ostatnich gwałtownych sporów wśród naukowców.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski kosmos NAUKA słońce planety fale grawitacyjne