Nauka

Archeolog: w Egipcie jest jeszcze badań na tysiąc lat

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 23:00
Problemem nie są same wykopaliska, tylko opis naukowy wszystkich odkryć – mówi archeolog prof. Karol Myśliwiec, który od 20 lat prowadzi wykopaliska w Sakkarze w Egipcie.
Sakkara
SakkaraFoto: fot. wikipedia

W Egipcie jest jeszcze badań na tysiąc lat. Dorobek naukowy profesora i jego zespołu można oglądać od środy 2 marca do 19 grudnia na wystawie „20 lat polskich badań w Sakkarze” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Planszom fotograficznym towarzyszy pokaz oryginalnych zabytków ze zbiorów krakowskiego Muzeum.

- Cieszę się z tej wystawy, ponieważ podsumowuje ona naszą 20-letnią pracę. Wystawę tę traktuję też jako zapowiedź moich książek "Dwadzieścia lat polskich badań w Sakkarze", promującej wystawę, oraz "W cieniu Dżesera", która ukaże się za kilka tygodni – mówi prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

Sakkara to miejscowość położona ok. 30 km na południe od Kairu. Służyła jako nekropola dla władców i dostojników z pobliskiego Memfis, jednej ze stolic starożytnego Egiptu. Spośród licznych zabytków w Sakkarze najsłynniejsza jest najstarsza piramida nad Nilem – piramida faraona Dżesera (XXVII stulecie p.n.e.).

Prof. Karol Myśliwiec już 20 lat kieruje misją polskich archeologów w pobliżu piramidy Dżesera w Sakkarze. Pierwsze badania geofizyczne Polacy przeprowadzili w tym regionie w 1987 r. Później, przez blisko 10 lat zbierano odpowiednie finanse, by wrócić do Sakkary. Od 1996 r. zespół polskich archeologów pod kierownictwem prof. Myśliwca wyjeżdża rokrocznie do Sakkary.

Polacy dokonali wielu doniosłych odkryć na terenie tej nekropoli, w tym m.in.: grobowców wykutych w skale dla wysokich rangą dostojników faraona. Wśród cennych znalezisk są grobowiec wezyra Merefnebefa (odkryty w 1997 r.) oraz kapłana Ni-anch-Nefertuma (2003), bogato dekorowane polichromowanymi reliefami.

Egiptolodzy odnaleźli także kilkaset mumii. Prawie 10 lat temu naukowcy wyeksplorowali komory grobowe, gdzie znajdowały się unikatowe trumny wykonane nie z drewna, lecz z łodyg trzciny. Zaś w 2010 r. zidentyfikowali kamieniołomy, w których pozyskiwano wapień do budowy pobliskiej piramidy Dżesera.

Państwo piramid upadło przez kryzys

Wyniki badań polskich naukowców w znacznym stopniu przyczyniły się do zrozumienia przyczyn upadku Starego Państwa – epoki piramid. Polacy odnaleźli ślady po katastrofalnych w skutkach zmianach klimatu sprzed ok. 2,2 tys. lat p.n.e. 

Profesor zapytany o to, jak długo jeszcze potrwają badania w Sakkarze, odpowiedział: - Te badania szykują się na następne tysiąc lat. Mamy jeszcze tyle do przebadania. Jedynym warunkiem jest dobry zespół naukowców i odpowiednie finanse. Problem pojawia się wtedy, gdy wszystko to, co zostało odkryte, należy udokumentować, niejednokrotnie zakonserwować, zbadać i opublikować.

Polscy archeolodzy badania naukowe prowadzą cały rok, ale na same wykopaliska do Egiptu wyjeżdżają na ok. dwa miesiące. W Sakkarze uczeni zamierzają prowadzić badania tak długo, jak będzie to możliwe. - Mimo trudnej sytuacji politycznej w Egipcie nie mamy zamiaru zaprzestać i wracamy do Egiptu każdego roku – zaznacza prof. Myśliwiec.

Poza Sakkarą prof. Karol Myśliwiec prowadził wykopaliska w innych rejonach Egiptu, a także w Syrii, Sudanie i na Cyprze. Jest autorem licznych publikacji naukowych.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Egipt

Czytaj także

Wystawa: w co wierzyli Egipcjanie po faraonach?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:00
W Muzeum Brytyjskim w Londynie można obejrzeć nową wystawę "Egipt: wiara po faraonach". To znaczy od aneksji Egiptu przez Rzym po koniec 12 wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przykleili nos faraonowi. Dostaną wyroki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 01:00
Ośmiu pracowników Muzeum Egipskiego w Kairze stanie przed sądem. Oskarżeni są o zaniedbanie podczas wykonywania obowiązków i wykonanie naprawy z pominięciem wszelkich zasad konserwacji.
rozwiń zwiń