Nauka

Wystawa: w co wierzyli Egipcjanie po faraonach?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:00
W Muzeum Brytyjskim w Londynie można obejrzeć nową wystawę "Egipt: wiara po faraonach". To znaczy od aneksji Egiptu przez Rzym po koniec 12 wieku.
Audio
  • Egipt po faraonach w Muzeum Brytyjskim - Grzegorz Drymer, IAR
W lipcu kłopoty mieli turyści wysłani przez Alfa Star do Egiptu
W lipcu kłopoty mieli turyści wysłani przez Alfa Star do EgiptuFoto: Pixabay

Wystawa ilustruje drogę, jaką przeszli Egipcjanie od wielu bogów starożytności do monoteizmu w trzech różnych postaciach.

Na wystawie znalazł się najstarszy kompletny Nowy Testament z klasztoru św. Katarzyny na Synaju, fragmenty odkrytego w Kairze zbioru hebrajskich dokumentów sprzed tysiąca lat i jedna z najwcześniejszych kopii Koranu.

Są też przedmioty ilustrujące przenikanie się kultur i religii - rzymski generał z ptasią głowa Horusa i bogini Izis z małym Horuskiem na rękach; pogańska bogini Nike na wczesnochrześcijańskich zasłonach i islamska moneta z postacią kalifa Abd al-Malika, zanim ten sam kalif zakazał bicia monet z wizerunkiem człowieka.

Wystawa to dzieło odchodzącego dyrektora British Museum, Neila MacGregora, który ma niebywałe wyczucie historii zawartej w przedmiotach. Kilka lat temu zilustrował albumem i serią audycji radiowych historię świata w 100 obiektach. Tu prezentuje nimi przejście od politeizmu, do monoteizmu. Ale rzecz dzieje się w Egipcie, gdzie nic nie ginie, a pradawne tradycje trwają w nowych formach, jak koptyjski język chrześcijaństwa, którym przedtem czczono bogów w Egipcie faraonów.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy nad Nilem, czyli archeologia ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 01:30
- Nie liczymy na żadnego złotego Tutenchamona, odkrycie nienaruszonego grobowca i nadzwyczajne trofea. Dla nas największym skarbem jest informacja - mówi dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy odkryli niezwykły egipski pochówek

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 12:00
Ciało zmarłego w neolicie człowieka miało ślady celowego uszkodzenia ciała w postaci nacięć na kości udowej. Odkrycia dokonano w czasie tegorocznych wykopalisk prowadzonych na Pustynie Zachodniej w Egipcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń