X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Gdzie w mózgu znajdują się słowa? Mamy mapę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 13:00
Naukowcy opracowali pierwszy w historii swego rodzaju słownik czy też atlas słów, który istnieje w ludzkim mózgu. Publikację amerykańskich badaczy zamieszcza tygodnik "Nature”.
Audio
  • Gdzie w mózgu znajdują się słowa? - IAR, Rafał Motriuk
Wszyscy podlegamy tym samym schematom uproszczeń, które stosują nasze mózgi. Poznanie ich pozwoli np. nie dać się nabrać reklamom
Wszyscy podlegamy tym samym schematom uproszczeń, które stosują nasze mózgi. Poznanie ich pozwoli np. nie dać się nabrać reklamom Foto: Glow Image/ East News

To, że słowa żyją w naszych głowach, to nic nowego. Ale atlas, który pokazuje, jak język jest reprezentowany w naszych mózgach - to nowość.

Podczas eksperymentu siedmiu ochotników słuchało przez dwie godziny publicznego radia w Stanach Zjednoczonych, a naukowcy obserwowali aktywność ich mózgów za pomocą czynnościowego rezonansu magnetycznego.

- Innymi słowy obserwowaliśmy przepływ krwi w mózgu i na tej podstawie stworzyliśmy tę mapę, która ukazuje, gdzie nasz mózg przechowuje różne grupy słów” - mówi tygodnikowi „Nature” autor badań, Jack Gallant z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jego kolorowa mapa wskazuje, że język człowieka mieści się w stu różnych miejscach na obu półkulach mózgu.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komórki macierzyste na depresję dwubiegunową

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 00:10
Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu ciężkiej choroby psychicznej - tak zwanego zaburzenia dwubiegunowego. Swe najnowsze badania międzynarodowi naukowcy publikują w tygodniku „Nature”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutek nie skraca życia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 22:22
Wbrew obiegowej opinii, smutek czy stres wcale nie skracają życia - twierdzą lekarze. Najnowsze badania publikuje prestiżowy tygodnik medyczny „The Lancet”.
rozwiń zwiń