X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Konie udomowiono wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2009 13:11
Dowodzą tego najnowsze badania naukowców.
Audio

Konie zostały udomowione wcześniej niż sądzono – dowodzą tego najnowsze badania naukowców.

Znaleźli oni dowody archeologiczne na to, że konie były używane przez ludzi na terenie dzisiejszego północnego Kazachstanu już 5500 tys. lat temu.  Dotąd najstarsze tego typu dowody datowane były na epokę brązu, a zatem na ponad tysiąc lat później.

Publikujący w „Science” zespoł naukowców z Uniwersytetu w Exeter uważa, że neolityczni mieszkańcy Kazachstanu związani z kulturą Botai nie tylko jeździli konno i zaprzęgami, ale i pili końskie mleko, prawdopodobnie w formie kumysu czyli alkoholu powstałego z fermentacji cukru mlecznego.

Zwykle śladem użytkowania koni przez ludzi są znajdowane na wykopaliskach części zaprzęgów – w epokach brązu i żelaza wykonywanych z metali, a zatem zachowujących się do naszych czasów. W neolicie trudniej o zachowane elementy uprzęży, badacze postanowili zatem poszukać innych dowodów.

Na użycie koni przez ludzi wskazują analizy zachowanych kości tych zwierząt. Zespół zbadał końskie czaszki pod kątem zmian, jakie czyni w nich uprząż (np. wędzidła), a pozostałości naczyń pochodzących z kultury Botai – pod kątem obecności w nich pozostałości końskiego mięsa i mleka. Ślady zostały znalezione, co przesuwa wstecz datę początku ludzko-końskiej współpracy.

- “Udomowienie koni to ważny wskaźnik, mówiący nam o stopniu rozwoju danej cywilizacji” - mówi dr Alan Outram z Uniwersytetu w Exeter, dowodzący badaniami. – „Udomowienie koni miało długofalowe skutki dla kultury człowieka, zwiększając jego możliwości handlowe i dając mu przewagę na wojnie” – wyjaśnia.

Dotąd uważano, że udomowienie konia przyczyniło się do rozprzestrzenienia kultur epoki brązu po całej Europie. Jeżeli to udowmowienie przesuwa się o tysiąclecie wstecz, trzeba na nowo przemyśleć, jakie właściwie miało ono skutki dla kultury. Być może to Indoeuropejczycy, których potomkowie zamieszkują dzisiaj Indie i niemal całą Europę, rozprzestrzenili się tak skutecznie i szybko dzięki wygodnym końskim grzbietom. Nowa data udomowienia konia zgadza się z jedną z hipotez dotyczących tej ekspansji, datowanej na IV tysiąclecie p.n.e.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak