Nauka

LHC - najdroższy eksperyment fizyków

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2008 03:12
Naprawa LHC wyniesie 21 milionów dolarów.

Koszt budowy Wielkiego Zderzacza Hadronów wzrośnie o 21 milionów dolarów. Tyle wyniesie naprawa urządzenia.

Na jego ponowne uruchomienie trzeba będzie poczekać do początku lata. Do uszkodzenia, którego rezultatem było wyłączenie LHC, doszło 19 września - już 9 dni po starcie maszyny. Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oświadczyła wtedy, że przyczyną problemów było wadliwe połączenie elektryczne między magnesami, które mogło stopić się na skutek przepływu bardzo wysokiego napięcia. Wszystko to doprowadziło do kolejnych uszkodzeń mechanicznych, w tym do wycieku helu.

Całe przedsięwzięcie kosztowało dotychczas 10 miliardów dolarów, teraz suma ta powiększy się o 21 milionów dolarów kosztów naprawy. Wstępnie zakończenie prac nad wznowieniem eksperymentu LHC szacowano na początek roku 2009. Termin ten następnie przesunięto na przełom maja i czerwca 2009 r. Ostatnio jednak rzecznik prasowy CERN, James Gillies, potwierdził kolejne opóźnienia - ponowny start Wielkiego Zderzacza Hadronów może być możliwy dopiero w lipcu, lub nawet później. - Jeśli naprawy uda nam się zakończyć wcześniej, to można będzie się tylko cieszyć. Ale musimy myśleć realistycznie – prace LHC wznowimy latem – mówi Gillies.

LHC pracuje w ekstremalnie niskich temperaturach, by jego zasilanie było jak najłatwiejsze i najtańsze. W bardzo niskich temperaturach przewodniki elektryczne stają się nadprzewodnikami - ich rezystancja jest niemal równa zeru. Przewodząc prądu bez oporu, gigantyczne elektromagnesy LHC mogą pracować zdecydowanie wydajniej. By nie uszkodzić urządzenia pracującego w tak szczególnych warunkach, naukowcy muszą ogrzewać je stopniowo. Dzięki temu nie dojdzie do kolejnych usterek. Obecnie temperatura Wielkiego Zderzacza Hadronów jest odpowiednia, by zespół specjalistów bezpośrednio przeanalizował stan podzespołów maszyny.

Koszt wszystkich napraw zamknie się tegorocznym budżecie CERN. Naukowcy podkreślają, że LHC wciąż znajduje się w fazie startowej i różne problemy są nadal możliwe.

Paweł Zych

Zobacz więcej na temat: CERN
Czytaj także

Hakerzy zaatakowali LHC

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2008 15:40
Pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa Wielkiego Zderzacza Hadronów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

FIZYKA: LHC w końcu startuje

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2008 19:40
Na start Wielkiego Zderzacza naukowcy z całego świata czekają od lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC działa "lepiej niż sie spodziewano"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:03
Europejscy naukowcy są zachwyceni - LHC nareszcie działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń