Polskie Radio
Section05
hakerzy

Zmasowany atak hakerski. Minister Cieszyński: odnotowaliśmy nieudaną próbę zablokowania Profilu Zaufanego

"Po serii ataków na polskie portale odnotowaliśmy nieudaną próbę zablokowania Profilu Zaufanego ruchem z zagranicy. Zespół Ministerstwa Cyfryzacji na bieżąco monitoruje dostępność systemów państwowych" - napisał w czwartek na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński Ministerstwo Cyfryzacji cyberbezpieczeństwo hakerzy wojna hybrydowa media Rosja haker nask

"Rosja chce szerzyć w Polsce chaos". Stanisław Żaryn o atakach hakerskich a media

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że "zdecydowanie jesteśmy w okresie, kiedy Rosja będzie szukała możliwości większej destabilizacji państwa polskiego, a atak na media to oczywiście coś, co będzie sprzyjało szerzeniu chaosu wśród Polaków".
Zobacz więcej na temat:  hakerzy cyberbezpieczeństwo media Rosja bezpieczeństwo POLSKA służby i bezpieczeństwo

Ataki hakerskie Rosjan na polskie media. Janusz Cieszyński: poinformowaliśmy redakcje z wyprzedzeniem

Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński odnosząc się do czwartkowych ataków na strony polskich mediów powiedział, że "mając informacje o przygotowywanych atakach poinformowaliśmy niezwłocznie wszystkie zainteresowane redakcje, aby mogły zareagować na tę sytuację".
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo hakerzy media Rosja POLSKA społeczeństwo

Hakerzy uderzyli w strony rządowe. Stanisław Żaryn ujawnił skalę ataków. Wskazał na Rosję

- Niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych. Te działania prowadzone są głownie przez hakerów pracujących na rzecz Rosji - powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do doniesień o niedzielnym ataku na strony rządowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo hakerzy ataki ddos

Wyciekły dane klientów Ferrari. Firma przyznaje, że to atak hakerski

Hakerzy zaatakowali Ferrari, uzyskali dostęp do systemów firmy, w tym do listy klientów z adresami e-mail i numerami telefonów - wynika z informacji włoskiego producenta samochodów przekazanej w poniedziałek wieczorem. Jak podkreślono, dane o płatnościach klientów słynnej marki są bezpieczne, a koncern z Maranello nie zamierza ustępować żądaniom przestępców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy ferrari hakerzy

Przywrócono działanie portalu podatki.gov.pl. Jest komentarz Ministerstwa Finansów

Portal podatki.gov.pl, który pozwala m.in. na sprawdzenie i złożenie zeznania podatkowego PIT, już działa. Ministerstwo Finansów poinformowało, że "przerwa w działaniu portalu nie wynikała z ataku hakerskiego, a błędu technicznego". Wcześniej portal rmf24.pl informował o zablokowaniu strony właśnie w wyniku działań hakerów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pit hakerzy rozliczenie podatków Ministerstwo Finansów Rosja GOSPODARKA