Nauka

Hipotermia. Jak pomóc osobie głęboko wychłodzonej?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 09:49
- Musimy unikać gwałtownych ruchów, bo jest to niebezpieczne. Powinniśmy też unikać prób pionizacji, podnoszenia czy gwałtownego przewracania do pozycji tzw. bezpiecznej bocznej - podkreślił Tomasz Sanak, ratownik medyczny z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Nie oznacza to, że nie można takiej osoby przewrócić do pozycji bezpiecznej - wprost przeciwnie, jest zalecana, jeśli osoba wyziębiona jest nieprzytomna, ale oddycha. Chodzi o to, żeby zrobić to powoli i delikatnie.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Hipotermia to wychłodzenie organizmu. Pierwszym objawem jest drżenie mięśni. W ten sposób organizm stara się wygenerować więcej ciepła przez ruch. Potrzebuje do tego dużo energii, w związku z czym warto tę energię uzupełnić. - Dlatego osobom wyziębionym warto podać posłodzoną, ciepłą herbatę lub z dużą ilością miodu - wskazał Tomasz Sanak.

W drugiej kolejności, gdy nasz organizm się wychładza, dochodzi do obkurczenia łożyska naczyniowego krążenia powierzchniowego i skóra robi się blada i sina. Pojawia się tzw. gęsia skórka. W lekkim stadium hipotermii, poszkodowany ma zachowany stan świadomości, ale ma dreszcze. - W takiej sytuacji powinniśmy go przede wszystkim odizolować od warunków zewnętrznych - wyjaśnił ratownik.

Najbardziej narażone na wychłodzenie części ciała w pozycji leżącej to plecy i pośladki, dlatego warto pod spód rozłożyć materiał izolacyjny np.: folię termiczną (to cienka, metalizowana płachta z tworzywa sztucznego).

Zobacz wideo:

PAP

Hipotermią są zagrożone najbardziej osoby starsze, z demencją starczą, gdyż mogą mieć zaburzenia poczucia ciepła i zimna oraz małe dzieci. Narażone są na nią także osoby po wypiciu alkoholu.

- Apeluję, by nie przechodzić obojętnie obok ławki w parku, na której ktoś leży, bo wydaje nam się, że jest pijany i jak wytrzeźwieje to wróci do domu. To nie jest prawda. Powinniśmy za każdym razem reagować, wzywać pogotowie ratunkowe - powiedział Sanak. - Jeśli ta osoba ma zachowany stan świadomości, można wezwać straż miejską - dodał.

PAP Wideo, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile czasu mogą spędzać dzieci przed telewizorem czy komputerem?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 09:13
Dzieci do 3. roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Do 7. roku życia, mogą przed ekranem - telewizora czy komputera - siedzieć pół godziny dziennie.
rozwiń zwiń