X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Muzyka łagodzi obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2009 11:44
Muzyka może korzystnie działać na serce i układ krążenia.
Audio

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może także korzystnie działać na serce i układ krążenia. Takiego zdania są włoscy naukowcy, którzy badali wpływ utworów klasycznych na organizm człowieka.

Muzyka już dziś często stosowana jest w szpitalach jako czynnik pomagający w rehabilitacji i poprawiający samopoczucie. Metoda ta jest tania, prosta i skuteczna. Po przebadaniu kilkudziesięciu ochotników doktor Luciano Bernardi z Uniwersytetu Pavia odkrył przyczynę.

Okazało się, że utwory Bacha, Beethovena lub Pucciniego spowalniają tętno i obniżają ciśnienie krwi. Szczególnie cenna jest muzyka operowa, w której tempo i dynamika są bardzo zróżnicowane. Zdaniem niezależnych ekspertów, klasyczne utwory już wcześniej pomagały w odzyskiwaniu zdrowia ludziom po udarach mózgu.

Doktor Bernardi podkreśla, że nie ma uniwersalnej listy kompozycji dla wszystkich - upodobania są różne i każdy powinien decydować o swoim złotym zestawie utworów terapeutycznych.

Rafał Motriuk /iar

Zobacz więcej na temat: medycyna MUZYKA udar mózgu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak świąteczny wędrowniczek

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 22:10
We współczesnej cywilizacji zanikają więzi międzyludzkie. Święta to okres, kiedy rodziny spotykają się razem.
rozwiń zwiń