Polskie Radio
Section05
udar mózgu

Życie po udarze. Jacek Rozenek: "To radzenie sobie w demotywującej sytuacji"

Aktor, trener biznesu, aktywny, zaangażowany człowiek. Życie Jacka Rozeneka zatrzymało się na skutek udaru, którego doznał w 2019 roku. – Do tamtej pory byłem zdrowy, dużo ćwiczyłem. Nagle leżałem w szpitalnym łóżku. Szczerze mówiąc, byłem wkurzony – mówił w rozmowie z Anną Popek. Aktor nie poddał się i sam zaczął o siebie walczyć. Dziś dzieli się swoją historią. 
Zobacz więcej na temat:  udar mózgu STYL ŻYCIA zdrowie Anna Popek Jacek Rozenek Trójka

Udar mózgu w czasie pandemii. Pacjenci nie przychodzą do szpitali?

Zagrożenie koronawirusem i związany z tym strach spowodował, że znacznie zmniejszyła się zgłaszalność do szpitali pacjentów z objawami udaru mózgu. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych, w okresie najostrzejszych ograniczeń reżimu sanitarnego w Polsce, zorganizowana została kampania #NieTraćSzansyNaŻycie. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski udar mózgu zdrowie

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz kardiologia STYL ŻYCIA społeczeństwo serce zawał serca udar mózgu cholesterol cukrzyca papierosy alkohol zdrowie zdrowie i dieta

Udar mózgu – przyczyny i konsekwencje

Udar mózgu to najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. W Polsce rocznie dosięga około 70 tys. osób, z czego prawie połowa umiera w ciągu miesiąca. Ci, którym udaje się przeżyć ostrą fazę choroby, wymagają zwykle opieki bliskich ze względu na występujący po udarze niedowład bądź częściowy paraliż ciała. W audycji Na Zdrowie rozmowa z dr hab. n. med. Adamem Kobayashim, neurologiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna służba zdrowia udar mózgu Ministerstwo Zdrowia mózg cukrzyca