Nauka

Szlachetne zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 12:32
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia poświęcony jest życiu w wielkich miastach.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku organizatorzy z WHO skupiają się na warunkach bytowych mieszkańców miast.

"Człowiek i miasto" - to hasło kampanii, która potrwa tydzień. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia chcą co najmniej w tysiącu miast na całym świecie przygotować imprezy w parkach, postrzątać miejsca publiczne lub zamknąć niektóre ulice dla samochodów.

W skali globalnej ponad połowa ludzi mieszka w miastach - podkreślają organizatorzy i dodają, że w nadchodzących 30 latach znacząca część przyrostu liczby ludności będzie miała miejsce w obszarach miejskich, co oznacza wzrost tempa urbanizacji. To stworzy problemy dotyczące: dostępu do wody pitnej, stanu środowiska naturalnego, wypadków i przemocy oraz palenia papierosów, złej diety czy braku aktywności fizycznej. Zagrożeniem będą też choroby przewlekłe i zakaźne - takie jak gruźlica lub HIV/AIDS.

Zdaniem WHO, pieniądze potrzebne do walki z tymi zjawiskami są dostępne, trzeba je tylko odpowiednio inwestować. Oficjalny udział w obchodach zgłosiły 844 miasta ze 127 krajów, w tym cztery polskie: Łódź, Częstochowa, Ruda Śląska i Lisków.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głośna sprawa zakażenia w stacji dializ na wokandzie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 07:19
Sąd w Kaliszu zajmie się zakażeniami żółtaczką typu C w ostrowskiej stacji dializ. Sąd ponad rok czekał na opinię biegłych w tej sprawie, które mogą okazać się kluczowe.
rozwiń zwiń