Nauka

Prawie planeta

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:53
Sensacyjne zdjęcia zrobił zasłużony dla nauki teleskop Hubble'a.

Asteroida, która miała być planetą - to najnowsze odkrycie amerykańskich astronomów. Sensacyjne zdjęcia zrobił zasłużony dla nauki teleskop Hubble'a.

Asteroida nosi nazwę 2 Pallas; ma niecałe 600 kilometrów średnicy. Jest częścią tzw głównego pasa asteroid, które okrążają

Słońce w odległości 400 milionów kilometrów, czyli po orbicie między Marsem a Jowiszem. Odkryto ją na początku XIX wieku, jednak dopiero teraz teleskop Hubble'a nadesłał szczegółowe zdjęcia jej powierzchni.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego piszą w tygodniku Science, że 2 Pallas w przeszłości zaczęła przekształcać się w planetę - jej gęstsze warstwy przesuwały się do środka, by uformować jądro. Trójwymiarowy model wskazuje także, że zaczęła ona przybierać kulisty kształt; w tej chwili podobna jest do grejpfruta. Astronomowie uznali ją za pro-planetę, jeden z zaledwie kliku znanych takich obiektów w układzie słonecznym.

Odkrycie ma pomóc w zrozumieniu ewolucji planet; kolejnych informacji na ten temat dostarczy amerykańska sonda Dawn, która dotrze do pasa asteroid za dwa lata.

Zobacz więcej na temat: astronomia NASA słońce

Czytaj także

Kosmiczna szkatułka

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 06:23
Teleskopy przyjrzały się jednemu z najbardziej widowiskowych obiektów na niebie półkuli południowej.
rozwiń zwiń