Nauka

Kosmiczna szkatułka

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 06:23
Teleskopy przyjrzały się jednemu z najbardziej widowiskowych obiektów na niebie półkuli południowej.

Gromady gwiazd to jedne z najpiękniejszych obiektów we Wszechświecie. Jedna z najbardziej wyróżniających się, Kappa Crucis, znajduje się niedaleko Krzyża Południa w konstelacji Krzyża. Ostatnio serię fotografii zrobiły tej gromadzie Teleskop Hubble’a i ESO – Europejskie Obserwatorium Południowe.

Kappa Crucis w katalogu NGC otrzymała numer 4755, nazywana jest także „Szkatułką” ze względu na swoje różnokolorowe gwiazdy (głównie błękitne i pomarańczowe). Jest tak jasna, że widać ją nieuzbrojonym okiem. Teraz zwróciły na nią swoje zwierciadła teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) a także Teleskop Hubble’a. Na najnowszych zdjęciach „Szkatułka” prezentuje całe swoje wielobarwne piękno.

Teleskopy nie pracują jednak tylko po to, aby dostarczać nam estetycznych wrażeń. Gromady otwarte składają się z tysięcy gwiazd utrzymywanych w zbitce przez grawitację. Ponieważ wyewoluowały one z tego samego gazu, ich skład chemiczny i wiek są zbliżone. Dlatego właśnie gromady stanowią znakomity materiał badawczy dla astronomów zgłębiających ewolucję gwiazd.

NGC 4755 znajduje się w obszarze gęstym od gwiazd. Kolejne fotografie prezentują gromadę w jej otoczeniu, a następnie prezentują serię zbliżeń na samą gromadę. Na zdjęciach wyraźnie widać bladoniebieskie i czerwone gwiezdne giganty, które wchodzą w skład „Szkatułki”. Każda z najjaśniejszych gwiazd jest przeciętnie 15-20 razy większa od naszego Słońca, te najsłabiej widoczne na zdjęciu Hubble’a mają z kolei około połowę masy naszej gwiazdy.

NGC 4755 znajduje się około 6400 lat świetlnych od Ziemi. Można ją podziwiać z półkuli południowej.

(fw)

Zobacz więcej na temat: astronomia kappa słońce

Czytaj także

Hubble jak nowy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2009 13:38
Astronauci z wahadłowca Atlantis zakończyli trwające od kilku dni prace przy naprawie i konserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Odnowiony Hubble dysponuje większymi możliwościami obserwacyjnymi niż kiedykolwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hubble fotografuje “bliznę”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 13:55
Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał zdjęcia nowego zaburzenia w atmosferze Jowisza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Świata

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 16:07
Wszechświat będzie się rozszerzał, aż nastąpi tak zwany Wielki Chłód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie planeta

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 12:53
Sensacyjne zdjęcia zrobił zasłużony dla nauki teleskop Hubble'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń