Nauka

Tango pomaga w leczeniu choroby Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 15:01
Charakterystyczny rytm i specyficzne kroki sprawiają, że osoby z Parkinsonem uczęszczające na kurs tanga, mają mniejszy problem z utrzymaniem równowagi, odczuwają mniejsze zmęczenie, rzadziej chorują na depresję.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: John Wollwerth/shutterstock.com

Dr Silvia Rios Romenets wraz z zespołem z Uniwersytetu McGill w Montrealu postanowili zbadać wpływ lekcji tanga na zachowania motoryczne i niemotoryczne osób z chorobą Parkinsona. W badaniu wzięło udział 40 mężczyzn i kobiet, którzy byli pacjentami Kliniki Zaburzeń Ruchu w McGill University Health Centre.

Połowa z nich przez 12 tygodni uczęszczała na kurs tanga, prowadzony przez dwóch profesjonalnych instruktorów tańca, druga połowa nie uczęszczała na żadne zajęcia. Celem było sprawdzenie czy muzyka charakterystyczna dla tanga i sam taniec wpływają na dysfunkcje motoryczne (drżenie, sztywność, problemy z chodzeniem) oraz niemotoryczne (depresja, zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych) u osób chorych na Parkinsona.

Badania pokazały, że tango znacznie poprawia równowagę i sprawność fizyczną, a także przynosi korzyści w zakresie funkcji poznawczych oraz zmniejsza zmęczenie. Tańczenie tanga pomaga w leczeniu zaburzeń chodu oraz zapobiega upadkom.

Naukowcy dodają, że istnieje związek między muzyką a układem dopaminergicznym, w którym dopamina, główny neuroprzekaźnik, pobudza swoiste receptory. Bierze ona udział w regulacji takich procesów jak: utrzymanie postawy ciała i poruszanie się, zapamiętywanie, uczenie się oraz interpretowanie bodźców emocjonalnych. Właśnie zaburzenia w wytwarzaniu, wydzielaniu i działaniu dopaminy w mózgu stanowią bezpośrednią przyczynę choroby Parkinsona.

Badacze podkreślają, że połączenie muzyki z tańczeniem tanga, interakcje społeczne oraz wsparcie ze strony grupy kursantów pozytywnie wpływają na samopoczucie chorych, a także sprawiają im dużą radość.

Badania nie wykazały wpływu tańca na zaburzenia funkcji motorycznych.

PAP Zdrowie/mz/kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie

Czytaj także

James Parkinson - opisał plagę starości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 05:32
Badania nad chorobą Parkinsona brytyjski uczony opublikował blisko dwieście lat temu. Do dziś przypadłość jest zmorą seniorów.
rozwiń zwiń